10 Февруари, 2025

С 60 % са намалели незаконните горски сечи през миналата година

С 60 % са намалели незаконните горски сечи през миналата година

Снимка: СИДП

Намалението на кражбите на дървесина е в резултат на осъществения засилен контрол от Изпълнителна агенция по горите и нейните подразделения в страната

Посегателствата в горските територии в страната през 2024 г. са намалели с над 60 %., в сравнение с 2023 г.

През изминалата година служителите на Изпълнителна агенция по горите и нейните структури, държавните предприятия и техните териториални поделения са извършили общо 631 000 проверки. За сравнение през 2023 г. извършените проверки са 612 171.

Най-голям брой проверки са извършени на превозни средства, транспортиращи дървесина, както и на обекти за добив и преработка на дървесина. Именно в обектите за добив на дървесина горските инспектори са извършили и с 6 % повече проверки, в сравнение с 2023 г., съобщават от БГНЕС.

Най-честите констатирани нарушения са свързани с транспортиране на дървесина: моторни превозни средства, превозващи дървесина без регистрирани или неработещи GPS-устройства; транспортиране на немаркирана дървесина; транспортиране на по-големи количества и на дървесина, непридружена с превозен билет.

Установените нерегламентирани дейности в горските територии са предимно за добив на дървесина без издадени позволителни за сеч и за сеч на немаркирани дървета. 

През 2024 г. най-много нарушения на горското законодателство са установени в областите Видин, Велико Търново и София.

Сподели:
Десислава Иванчева остава зад решетките, поне засега

Десислава Иванчева остава зад решетките, поне засега

На днешното заседание на съда прокурор Светла Иванова не даде ход на делото, тъй като то не е подсъдно на Ловешкия окръжен съд

СДВР: Младежи изкарват между 200 и 300 лв. на ден от нелегална продажба на вейпове

СДВР: Младежи изкарват между 200 и 300 лв. на ден от нелегална продажба на вейпове

„Винаги има някой, който стои на върха на пирамидата, в същото време до него по никакъв начин не достигат тези устройства"

Съдът: Не сме сваляли от издирване в Интерпол Петър Петров

Съдът: Не сме сваляли от издирване в Интерпол Петър Петров

Поводът за запитването е твърдение в парламента на заместник-министъра на вътрешните работи Любомир Йосифов, че съдът е свалил Петров от издирване в Интерпол