25 Март, 2026

WSJ: След демонстрация на Китай, Нова Зеландия се зае сериозно с военната си отбрана

WSJ: След демонстрация на Китай, Нова Зеландия се зае сериозно с военната си отбрана

Снимка: EPA/BGNES

Нация от 5,3 милиона души залага на милиарди долари за отбрана си през следващите години - нови хеликоптери, противотанкови ракети, дронове за въздушно и морско проследяване и подобрения в остарелите бази

Нова Зеландия е известна с величествените си пейзажи, епичното си кино и незабравимите ваканции. Сега страната се впуска в проект, който е много по-нестандартен: укрепване на малката си армия, докато Китай праща сили дълбоко в Тихия океан, пише The Wall Street Journal.

Нова Зеландия, дом на 5,3 милиона души, планира да похарчи около 7 милиарда долара за армията си през следващите няколко години, за неща като подобрени ударни способности, нови хеликоптери, противотанкови ракети, дронове за въздушно и морско проследяване и така необходимите подобрения на остарелите бази.

Страната е в процес на набиране на персонал, целящ да обърне тенденцията, след като персоналът е напуснал за по-високоплатени работни места другаде.

Неотложността на добре екипираните сили беше демонстрирана миналата година, когато китайска военноморска оперативна група плаваше около Австралия и извършваше стрелби между Австралия и Нова Зеландия.

Нова Зеландия изпрати самолети за наблюдение P-8A Poseidon и военноморски средства, за да проследява маневрите, които демонстрираха способността на Китай да разполага сили надалеч.

Китайските военни учения близо до Нова Зеландия миналата година подчертаха необходимостта от боеспособна армия за малката островна държава.

Китайските военноморски учения напомниха на новозеландците, че страната не може да разчита на отдалеченото си местоположение, за да се предпази от проблеми, каза в интервю министърът на отбраната на Нова Зеландия Джудит Колинс.

„Хората осъзнаха, че не можем просто да стоим на дъното на света и да се надяваме, че никой не знае къде сме“, каза Колинс.

Превод: Faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

Влак удари жена край Стара Загора

Влак удари жена край Стара Загора

Пристигналите на място екипи на полицията и „Спешна помощ” са потвърдили смъртта на женатаа

Тиха агресия убива мотивацията: 70% от работещите са под натиск

Тиха агресия убива мотивацията: 70% от работещите са под натиск

Тя не избухва в скандали и не оставя видими следи, но подкопава психиката, мотивацията и дългосрочната ангажираност на хората

66 загинаха от катастрофирал самолет в Колумбия, военните скачаха от машината

66 загинаха от катастрофирал самолет в Колумбия, военните скачаха от машината

Войници на борда на Lockheed C-130 са скачали от горящия самолет, докато той се е разбивал в южната джунгла на страната след излитане, съобщи WSJ, позовавайки се на официални лица