27 Май, 2026

С промени в проектоконституция РСръбска се бори за отделяне от Босна и Херцеговина

Милодраг Додик, снимка: БГНЕС

В проекта на новата конституция се посочва правото й на самоопределение, както и възможността да се присъединява към държавни общности с федерална или конфедеративна структура със съседни и други държави или групи от държави

Парламентът на Република Сръбска снощи прие промени в проектоконституцията на Република Сръбска и Закона за защита на конституционния ред на страната. За проектоконституцията гласуваха 50 депутати, а против бяха осем, предаде Срна.

Всъщност нейният президент Милорад Додик не веднъж е заявявал желанието си за отделянето на РСръбска като част от Босна и Херцеговина. Нещо повече - той дори вижда нейното бъдеще в като част от "Сръбския свят" - доктрина, която пропагандира и Александър Вучич, президентът на Сърбия. 

Проектът за конституцията на Република Сръбска ще бъде подложен на обществено обсъждане за период от 30 дни. В проекта на новата конституция се посочва, че Република Сръбска има право на самоопределение и може да се присъединява към държавни общности с федерална или конфедеративна структура със съседни и други държави или групи от държави.

Новата конституция предвижда въвеждането на армията на Република Сръбска, премахването на Съвета на народите на Република Сръбска и вицепрезидента. Предвижда се също така Баня Лука да бъде столица на Република Сръбска, а Източно Сараево със седалище в Пале да получи статут на столица. Проектът на новата конституция определя, че Конституционният съд на Република Сръбска решава прилагането на законите и актовете на властите на БиХ на територията на Република Сръбска.

Основните разпоредби определят Република Сръбска като суверенна, единна и неделима конституционна единица, потвърдена от волята на народа и Общото рамково споразумение за мир в БиХ, като международен договор, както и от Конституцията на БиХ.  Република Сръбска се определя като държава на сръбския народ и всички народи и граждани, които живеят в нея. Народното събрание и правителството на Република Сръбска могат да спрат прилагането на всеки акт, мярка или дейност на органи и институции на ниво БиХ, които нямат основание в Конституцията на БиХ.

Закони, които не са под изключителната юрисдикция на Босна и Херцеговина или които не произтичат от споразумение на ентитет, не произвеждат правно действие в Република Сръбска, посочва Срна.

Предвижда се законите, приети от Парламентарната асамблея на Босна и Херцеговина, да се прилагат на територията на Република Сръбска само след като бъдат потвърдени от Народното събрание на Република Сръбска.

Що се отнася до територията на Република Сръбска, член 7 гласи, че тя е единна, неделима и неотчуждаема в съответствие със Споразумението за граничната линия между отделните области, докато територията на област Бръчко е съвместна собственост на Република Сръбска и ФБиХ и този статут не може да бъде променян без тяхното съгласие.

Законът за защита на конституционния ред на Република Сръбска, предложен от президента на Република Сръбска, ефективно защитава конституционния ред и също така предвижда създаването на специална прокуратура и специален съд на Република Сръбска.

Във връзка с този закон беше прието и изменение от парламентарната група на СНСД, според което законът създава Служба за защита на конституционния ред на Република Сръбска със седалище в Баня Лука.

Службата за защита на конституционния ред на Република Сръбска, се посочва в изменението, отговаря за изпълнението на задачи, свързани със: събиране на данни и предотвратяване на дейности, насочени към подкопаване или унищожаване на конституционния ред и сигурност на Република Сръбска, проучване, събиране, обработка и анализ на данни и знания от значение за сигурността на Република Сръбска и информиране на компетентните републикански органи и институции за тези данни, както и други задачи, определени от закона.

По предложение на председателя на Народното събрание на Република Сръбска Ненад Стевандич беше прието заключение, с което се приема искането за арбитраж при спорове./ БГНЕС 

 

Сподели:
Потвърдено: Техеран е получил проект за споразумение със САЩ

Потвърдено: Техеран е получил проект за споразумение със САЩ

Иран трябва да възстанови търговското корабоплаване през Ормузкия проток до нивата преди войната в рамките на един месец

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ако обаче президентът не успее да овладее сериозната криза, дори и една отслабена опозиция може да представлява голям проблем за него на изборите

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

В посланието е отразена и тревогата на Киев относно трудностите с осигуряването на доставки на оръжие по програмата PURL, която позволява на съюзниците от НАТО да финансират закупуването на американско оръжие за Украйна

Коментари (0)