7 Декември, 2025

Саад Харири: Световните сили да подкрепят суверенитета и независимостта на Ливан

Саад Харири: Световните сили да подкрепят суверенитета и независимостта на Ливан

Саад Харири

Днес в Париж ливанският премиер каза, че страната му е устояла на кризата благодарение на своите международни партньори

Премиерът на Ливан Саад Харири призова днес световните сили да подкрепят суверенитета и независимостта на страната му, а също да й съдействат за справянето с голямата бежанска вълна от съседна Сирия, предадоха Асошиейтед прес, ДПА и Ройтерс.

Харири отправи призива си към френския президент Еманюел Макрон, държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън и други високопоставени лица на среща в Париж в подкрепа на Ливан. 

Това е първото заседание на т.нар. Международна група в подкрепа на Ливан, в която членуват петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и други страни. Групата обсъжда бъдещето на Ливан след кризата, възникнала след внезапната оставка на Харири, подадена, докато той бе на посещение в Саудитска Арабия. По-късно Харири оттегли оставката, но напрежението не намаля и започна дебат за външната намеса в Ливан. 

Днес в Париж ливанският премиер каза, че страната му е устояла на кризата благодарение на своите международни партньори. Харири декларира, че много от ливанските партии са потвърдили своите позиции, че страната не трябва да участва в регионални конфликти.

При откриването на срещата домакинът Макрон заяви, че международната общност трябва да "остане в готовност" за гарантирането на мирното бъдеще на Ливан. По думите му подкрепата е "най-добрият отбранителен вал срещу нестабилността" в Ливан. Макрон добави, че проблемите в Близкия изток не могат да бъдат решени едностранно или с прилагането на сила и че Ливан е пример за отстояването на плурализма. "Важно е всички ливански и регионални партии да спазват кардиналния принцип за ненамеса", заяви той, като подчерта, че това се отнася и за проиранската "Хизбула". 

Преди Тилърсън да пристигне за срещата в Париж неговото ведомство съобщи, че САЩ ще подкрепят "суверенитета, стабилността и независимостта" на Ливан и ще потвърдят американската помощ за ливанската армия, за да бъде сдържащ фактор срещу "Хизбула". 
По данни на ООН в Ливан пребивават около един милион бежанци от Сирия.

 
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.