Следващият месец ще бъде решаващ за войната
Колко дълго ще се води войната в Украйна зависи от битката за Донбас – предстои решителна фаза през идните седмици, може би месец. Това заяви пред бТВ Съби Събев, генерал-майор от запаса, първият национален военен представител на България в централата на НАТО. Той прогнозира, че военните действия през следващите седмици ще протичат с брутално използване на сила.
Той поясни, че защитата на Мариупол е така непоколебима, защото ако градът падне, цялата групировка от 15-хилядни войски, който сега го обкръжават, ще се насочи към Донбас и Запорожието – това значително ще затрудни украинските военни при отбраната на тези територии.
Ген. Събев отправи остри критики към позицията на БСП, че страната ни не трябва да изпраща оръжие на Украйна, за да не се удължава войната. По думите му това означава „Украйна по-бързо да рухне, за да настъпи мирът по-бързо“.
Още от България
Радев: Докато някой ни атакуват от плажовете, продължаваме да работим неуморно
Премиерът е категоричен, че не лъжат европейските ни партньори и категорично България не е в изолация
Променят средносрочната бюджетна прогноза за 2026–2028
Предвидено е министрите да обсъдят и отпускането на допълнителни средства по бюджета на Народното събрание за 2026
Росен Стоянов: Въпросът е защо се издигат некачествени кандидати за президент
Толерансът към това управление ще свърши когато хората се върнат от ваканция и се изправят пред новите предизвикателства