25 Февруари, 2026

Съд в Колорадо забрани на Тръмп да се кандидатира за Белия дом

Съд в Колорадо забрани на Тръмп да се кандидатира за Белия дом

Доналд Тръмп

Последната дума дали въобще Тръмп ще може да участва в изборите догодина има Върховният съд

Съдът в американския щат Колорадо обяви, че бившият президент Доналд Тръмп няма право да се кандидатира за Белия дом. Причината е неговата съпричастност с атаката срещу Капитолия през януари 2021 г.

Съдът отстрани Тръмп от бюлетината за първичните президентски избори в щата, а решението на съда е първият случай в историята, когато дял от 14-ата поправка на американската конституция е използван за дисквалифициране на кандидат за президент.

Тълкуван е текст, който забранява заемането на длъжност на лице, участвало в бунт, след като преди това е положило клетва да подкрепя Конституцията. Долната инстанция на съда обаче прие, че поправката не може да се прилага за Тръмп, тъй като президентството е изключено от списъка на засегнатите длъжности.

Последната дума дали въобще Тръмп ще може да участва в изборите догодина има Върховният съд. Решението ще бъде обжалвано, реагираха мигновено адвокатите на милиардера - републиканец и бивш президент.

Сподели:

Коментари (0)

Бербатов става съветник на Андрей Гюров

Бербатов става съветник на Андрей Гюров

Като първа стъпка в новата си роля голмайсторът стартира мащабна инициатива за диалог със спортната общественост.

Франция подготвя рекордни доставки на бомби AASM Hammer за Украйна

Франция подготвя рекордни доставки на бомби AASM Hammer за Украйна

Във Въздушните сили на ВСУ тези боеприпаси вече са адаптирани за пускове от съветските изтребители МиГ-29

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Асен Василев: Тази вечер имаме уникалния шанс да отстраним Сарафов

Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на „Продължаваме промяната" по повод протеста, който се организира довечера