30 Декември, 2025

Съдът на ЕС отхвърли иска на „Северен поток“

Съдът на ЕС отхвърли иска на „Северен поток“

Европейски съд отхвърли жалба от операторите на газопроводите компании "Северен поток" и "Северен поток 2", че газовата директива на ЕС несправедливо е насочен към техните тръбопроводи, предава AFP. В своето решение Общият съд на Европейския съюз заяви, че операторите на газопроводи не са „пряко засегнати“ от правилата на ЕС, които държавите-членки трябва да прилагат.

Базираните в Швейцария консорциуми, които са мажоритарна собственост на руския енергиен гигант „Газпром“, се оплакаха, че нова директива на ЕС, приета миналата година, ще навреди на тяхното финансиране. „Северен поток“ транспортира газ от Виборг в Русия до Любмин в Северна Германия, под Балтийско море. „Северен поток 2“ е проект, който ще работи паралелно.

Изграждането им породи дипломатически спорове, като критиците твърдят, че те правят Европа твърде зависима от руските енергийни доставки и подкопават интересите на Украйна. „Северен поток“ твърди, че правилата на ЕС са били съставени несправедливо спрямо техния тръбопровод, но съдът установи, че правните искания на фирмите са "недопустими".

Директивата, както постанови Съдът, трябва да се спазва от страните членки. "Националните регулаторни органи имат широка свобода на преценка по отношение на предоставянето на такива изключения или дерогации и всички специфични условия, на които тези изключения или дерогации могат да бъдат предмет", се казва в съобщението. Говорител на "Северен поток 2" заяви, че фирмата има два месеца, в които може да обжалва и може да го направи.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

"Едно е да си да си нападателен - защото те са нападателни. Друго е да атакуваш дома му.“

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

„Чувам, че Иран се опитва да изгради (ядрения си потенциал) отново и ако това е така, ще трябва да ги спрем. Ще ги спрем. Ще ги пребием до смърт."

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Президентът Ицхак Херцог заяви, че системата "Железен лъч" е предвестник на "фундаментална промяна във военното дело – както в отбраната, така и в нападението“.