18 Август, 2026

Съдът намали гаранцията на "Суджука" на 20 бона

Съдът намали гаранцията на "Суджука" на 20 бона
Живко Мартинов

Очаква се по-късно да стане ясно с какви мотиви магистратите са ревизирали мярката

Софийският градски съд е намалил гаранцията на бившия вече депутатът от ГЕРБ Живко Мартинов от 45 000 лв. на 20 000 лв. Очаква се по-късно да стане ясно с какви мотиви магистратите са ревизирали мярката, наложена от прокуратурата по делото "Суджукгейт", съобщава "Сега", позовавайки се на информация на съда.

След като миналата седмица му повдигна обвинения за 6 престъпления, прокуратурата не поиска ареста на Мартинов, а определи гаранция. Сумата се равняваше точно на оценката на четирите тона суджук, които за които депутатът изнудвал бизнесмен уж от името на премиера Бойко Борисов.

Според обвинението от началото на 2012 г. до началото на 2013 г. Мартинов заплашвал А.П. с арест, данъчни проверки и че ще му смачка фирмите. За да се спаси, бизнесменът трябвало да се раздели с общо "4 тона суров суджук от телешко, еленско и свинско и 60 кг филе елена и телешка пастърма".

Мартинов е обвинен и за втора принуда спрямо А.П., този път за 15 500 лв. А третото му обвинение е свързано със закана за убийство. 

Прокуратурата твърди още, че през 2014 г. бившият депутат направил опит да бъде осуетено наказателното преследване срещу човек, причинил смърт при катастрофа. Цацаров директно заяви, че това е бивш зам.-министър. В съобщението изрично се уточнява, че съденият за катастрофа е невинен за действията на Мартинов.

Бившият партиен активист от Добрич е обвинен и за това, че през 2015 г. със заплахи е принудил зам.-шефа на МВР в Добрич и началника на РПУ-то в Балчик да извършат нередни действия по служба. Говорителят на Цацаров Румяна Арнаудова разказваше как е искал например да се анулира фиш на шофьора на фирмената му кола.

Шестото престъпление е от април - опит със заплахи да принуди директора на ВиК-Добрич да уволни конкретен служител, както и да спре назначения и уволнения в дружеството за известен период.

Ако делото на Мартинов стигне до съд и обвиненията издържат там, бившият депутат може да получи до 15 г. затвор.

Сподели:
 ГДБОП: Спирането на Zamunda, ArenaBG и Zelka извади България от Списък 301 на САЩ

ГДБОП: Спирането на Zamunda, ArenaBG и Zelka извади България от Списък 301 на САЩ

Новите тенденции са свързани с „пране“ на трафик онлайн, казва ръководителят на Алианса за борба с аудиовизуалното пиратство Мируна Херовану

Трима души са привлечени като обвиняеми за участие в дейността на "Кръв и чест"

Трима души са привлечени като обвиняеми за участие в дейността на "Кръв и чест"

Повдигнато им е обвинение по чл. 162, ал. 1 от Наказателния кодекс, а прокуратурата е постановила задържането им за срок до 72 часа

След акцията в Пловдив: Неонацистите от "Кръв и чест" под удар - очакват се обвинения

След акцията в Пловдив: Неонацистите от "Кръв и чест" под удар - очакват се обвинения

От пловдивската полиция потвърдиха, че групата е свързана с международната неонацистка организация, която изповядва неонацистка идеология

Коментари (0)