В последния сигнал ГЕРБ подчертава е същият е нанесъл щети на общината в особено големи размери
Съдът не позволява на СЗ "Антикорупция" да отстрани кмета на Златица за корупция при обществените поръчки.
Разследването по делото срещу кмета на Златица е към своя край, независимо от затрудненията в процеса на събиране на доказателства, информира прокуратурата в отговор на сигналите на депутати от ГЕРБ, пише news.bg. Главният прокурор Сотир Цацаров ще изпрати за приобщаване към материалите постъпилия сигнал от народните представители.
Приложеният към сигнала доклад на АДФИ е постъпил в прокуратурата и е оценен от Окръжна прокуратура - София като законен повод и достатъчно данни за извършено престъпление по служба.
От 31 август 2016 г. ОП -София е образувала наказателно производство. Главният прокурор постановил същия ден разследването по досъдебното производство да се проведе в друг съдебен район и е възложил то да се ръководи от звено "Антикорупция" - СГП.
Прокуратурата обясни, че затруднението по разследването идва от това, че съдът е оставил без уважение искания на звено "Антикорупция".
На 17 март 2017 г. прокурор от СЗ "Антикорупция"- СГП поискал от Окръжен съд София да отстрани от длъжност кмета на община Златица Магдалена Иванова до приключване на наказателното производство. Искането било оставено без уважение, тъй като нямало опасност Иванова да затрудни разследването. На 28 февруари 2017 г. и на 08 март 2017 г. СЗ"Антикорупция"- СГП внесло две искания за даване на разрешение за претърсване и изземване в община Златица, но и тези искания не били уважени.
Съдът сметнал, че разследващите изискват документи от общината, които тъй като били изпращани на други институции, няма пречка да се изискат от съответните други ведомства. Това довело до забавяне на разследването.
По делото са разпитани множество свидетели, извършен е оглед в сградата на училището в Златица, назначена и изготвена е строително-техническа експертиза; изискани и приложени са документи от Министерски съвет, Министерство на финансите, община Златица, НОИ, Камарата на строителите, НАП, ДНСК, служба по вписванията, множество банки.
Припомняме, на 15 март 2017 г. Специализирано звено "Антикорупция" - СГП привлече като обвиняема Магдалена Иванова за престъпление по служба. С действията си Иванова е ощетила общината със сумата от 1 056 806.44 лева.
Тя е обвинена в това, че на 18 март 2014 г. в Златица, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение - кмет на Община Златица, е нарушила служебните си задължения, регламентирани в Закона за обществените поръчки и от извършеното деяние са настъпили значителни вредни последици от имуществен характер - ощетяване на бюджета на общината
Още от Закон и ред
Директорката на НДК обжалва наложената ѝ глоба заради конфликт на интереси
Съдът е постановил решение по казус с изключителна обществена значимост, без една от страните да получи възможност за пълноценно процесуално представителство в съдебната зала
ВАС: Директорката на НДК Андрияна Татарова е действала в конфликт на интереси
Сключила е договор с фирма, представлявана от сина ѝ - за това ѝ е наложена глоба от 5000 лева, решението е окончателно
Задържаха мъж за тройното убийство в Угърчин , познавал е отлично жертвите
Очаква се в ранните следобедни часове на днешния ден мъжът, който има богато криминално минало, да бъде привлечен в качеството на обвиняем за извършеното тежко криминално престъпление