17 Февруари, 2026

Съдът ще решава да върне ли Иванчева и Петрова зад решетките

Съдът ще решава да върне ли Иванчева и Петрова зад решетките

Десислава Иванчева и Биляна Петров в съда

Прокуратурата ще протестира наложената мярка "домашен арест"

Специализираният наказателен съд ще решева дали да върне Десислава Иванчева зад решетките. В момента отстраненият кмет на "Младост", заместничката ѝ Биляна Петрова и бившият кмет на района Петко Дюлгеров са с мярка "домашен арест", след като 8 месеца двете жени прекараха в ареста. 

Прокуратурата ги пусна за празниците, но се закани след това те отново да се върнат зад решетките. 

"Има протест на прокуратурата, която настоява да бъде отменена наложената мярка "домашен арест" и лицата да останат задържани под стража. Какво ще реши обаче съдът предстои да разберем", коментира пред зам-главният прокурор Иван Гешев пред "България он Еър".

Той отбеляза, че не желае да коментира доказателства по същество, тъй като това трябва да се случва в съдебната зала, а процесът от своя страна е станал достатъчно медиен и политически.

"Това е така, тъй като защитата на обвиняемите непрестанно генерира най-различни скандали, както и приписване на вини на прокуратурата, които тя не носи, с цел да се окаже медиен ефект както върху гражданите, така и върху състави на съда", посочи още Гешев.

Десислава Иванчева и Биляна Петрова бяха арестувани на 18 април при акция в центъра на София, а по-късно им бяха повдигнати обвинения за получаване на подкуп в особено големи размери.

Преди дни адвокатите на Иванчева и Петрова внесоха жалби в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, в които описват редица нарушения от страна на държавата спрямо тях. В това число влизат неправомерното им задържане в последните 4 месеца, лошите условия в ареста, нapyшeния нa няĸoлĸo тeĸcтa oт eвpoĸoнвeнциятa по време на зрелищния арест в центъра на София, унизителното отношение по време на задържането им, продължило повече от 6 часа, както и по време на цялото разследване. 

Сподели:

Коментари (0)

Бивш шеф на ДАНС: Публичен отговор дали в "Петрохан"  са действали   секретни сътрудници не може да бъде даван

Бивш шеф на ДАНС: Публичен отговор дали в "Петрохан" са действали секретни сътрудници не може да бъде даван

Цветлин Йовчев допълни, че при наличие на съмнения проверка може да бъде извършена чрез прокуратурата или чрез парламентарната комисия за контрол над службите, допълни, че при наличие на съмнения проверка може да бъде извършена чрез прокуратурата или чрез парламентарната комисия за контрол над службите, допълни, че при наличие на съмнения проверка може да бъде извършена чрез прокуратурата или чрез парламентарната комисия за контрол над службите,

Мексиканката Лолита за Калушев и хората му: Често изглеждаха стресирани

Мексиканката Лолита за Калушев и хората му: Често изглеждаха стресирани

Домът на Деян Илиев в Гинци е претърсен веднага след разпитите, но нищо не е открито, а телефонът му е иззет и е даден за експертиза - Деян е отказал да го отключи и да съдейства

Делото "Сияна": Изчезнали са 12 снимки от втория оглед на местопроизшествието

Делото "Сияна": Изчезнали са 12 снимки от втория оглед на местопроизшествието

Снимките са важни, защото са съществена част от автотехническата експертиза