6 Април, 2026

Съдът в Сърбия оправда съпругата на диктатора Милошевич

Съдът в Сърбия оправда съпругата на диктатора Милошевич

Мира Маркович

Апелативният съд постановява, че присъдата е постановена в нарушение на съществуващото наказателно законодателство

Апелативният съд в Белград анулира присъдата на съпругата на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич Мира Маркович, информира БГНЕС. През юни миналата година тя бе осъдена на една година затвор по обвинение, че през 2000 г. е „повлияла на правителствена комисия за незаконно предоставяне на апартамент на бавачка на внука си“.

Апелативният съд постановява, че присъдата на Маркович е постановена в нарушение на съществуващото наказателно законодателство. Това става точно 20 години след началото на бомбардировките на НАТО над бивша Югославия заради кръвопролитията и етническото прочистване в Косово, за което тя също носи отговорност.

Миряна „Мира“ Маркович не присъства на произнасянето на присъдата, както и на решението на Апелативния съд. Тя се издирва от Интерпол и нейното местоположение, както и това на сина й Марко, е неизвестно. Мира Маркович дори не присъства на погребението на своя съпруг през 2006 г.

Тя беше лидер на партията Югославска левица, верен съюзник в престъпленията срещу човечеството на нейния съпруг Слободан Милошевич по време на кървавите войни в бивша Югославия /1991-1999 г./.

Мира Маркович е смятана за отговорна за убийството на бившия сръбски премиер Петър Стамболич, който е един от политиците издигнали през 80-те години на миналия век Слободан Милошевич, и на журналиста и защитник на свободното слово Славко Чурувия.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Москва предоставя чувствителна информация на Техеран за израелската енергийна инфраструктура на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток и риска от нова ескалация

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

По същото време на посещение в Сирия е и турският външен министър Хакан Фидан

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Унгария обвини Украйна за осуетения саботаж на газопровод в Сърбия, докато Киев отхвърли твърденията и ги определи като провокация на Москва на фона на енергийната криза в Европа