Столичната община (СО) беше задължена да обявява актуалните данни за замърсяването на въздуха на страницата си във Фейсбук и на сайта си, след като не може да го прави на информационните табла по спирките и в станциите на метрото. Това определи днес съдия Албена Ботева от Софийския градски съд (СГС) в продължение на спешните мерки, които общината трябва да вземе, докато продължава делото, заведено срещу нея от граждани и неправителствени организации, обединени в „Група за чист въздух“, съобщи ЛЕКС.
На страницата на общината във Фейсбук и на сайта ѝ гражданите трябва да имат достъп в реално време за замърсяването с фини прахови частици (ФПЧ 2,5 и ФПЧ 10), приземен озон (О3), азотен диоксид (NO2) и серен диоксид (SO2). Общината беше задължена от съда още през юли да дава актуална информация за нивата на тези ключови замърсители, но е отговорила, че няма технологична възможност това да става чрез информационните табла по спирките и в метрото.
Друго наложено тогава задължение от съда е общината да мие улиците в София два пъти месечно от май до септември и веднъж месечно от октомври до март. От СО са поискали тази мярка да отпадне за зимния сезон заради метеорологичните особености, но съдът не се съгласи. Съдия Ботева нареди задължението да остане и за периода октомври-март, ако времето позволява. Нещо повече, общината беше задължена да обявява на сайта си и график, по който ще се мият улиците, както и да предупреждава, ако това няма да се случва заради лошо време.
В страницата на общината трябва да бъде обявявана и ежемесечна справка за извършените проверки за забраната за влизане на товарни автомобили и строителни машини над 4 тона в зона „Първа“ в София, ако не покриват стандарт „EURO4“ за изгорели газове. Същата справка трябва да бъде обявявана и за проверките на коли в центъра на столицата, които не покриват стандарта „EURO3“. Друго задължение на общината е да предоставя всеки месец отчет колко проверки и наказания са наложени по Наредбата за управление на отпадъците и поддържане и опазване на чистотата. За следващата година СО трябва да представи и план за засаждане на дървета.
Всички спешни привременни мерки бяха наложени от съда, защото очакванията са, че делото скоро няма да приключи. Колективният иск срещу общината беше заведен преди 3 години и цели да бъде преустановено замърсяването на въздуха в София и да се установи неефективната реакция на общината в периода 2015 г. – 2017 г. Делото тръгна в съда едва тази година, а преди това трима съдии се отведоха, двама го прекратиха, докато накрая апелативният съд определи, че съдебен процес трябва да има и той беше поет от Албена Ботева. На днешното заседание стана ясно, че още не е изготвена назначената комплексна експертиза, която да установи дали общината е вземала адекватни мерки срещу мръсния въздух, а по нея ще работи и трети експерт от БАН. Следващото заседание е на 17 февруари.
Трябва да има и план за засаждане на дървета, а улиците ще се мият и през зимата, ако времето позволява
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов