Срещу професор Владимир Матвеев, който по време на семинар нарече Холокоста „мит“ и „измислица“, беше образувано наказателно дело за реабилитиране на нацизма, съобщава Би Би Си, cцитирана от БГНЕС. Както съобщават от прокуратурата на Ленинградска област те са започнали проверка, при която било установено, че на 21 януари тази година, в онлайн семинар, проведен за учители от региона, професорът "в утвърдителна форма съобщил на слушателите на уебинара, че не е имало масово унищожение на евреите по време на Втората световна война ", а също така нарекъл Холокоста„ мит "и" измислица ".
„По този начин гражданинът е извършил публично действия за реабилитиране на нацизма, а именно отричането на фактите, установени с присъдите на Международния военен трибунал за съд и наказание на основните военни престъпници от европейските страни на „остта” [Берлин - Рим - Токио], "се казва в съобщението. Наказателното дело е образувано по части от Наказателния кодекс на Руската федерация, отнасящи се до реабилитация на нацизма, санкцията за която предвижда глоба до 300 хиляди рубли или лишаване от свобода до три години.
Внимание на казаното от Матвеев на уебинара обърнали внимание журналистите на вестник „Новие Калнуши”. Професорът обучавал учителите по темата „Подготовка на уроци в памет на жертвите на Холокоста и войници от Червената армия, освободители на Аушвиц“. Съдейки по записа, който новинарите направили на думите на Матвеев, той, говорейки през януари като служител на Северозападния институт по управление РАНХиГС и Санктпетербургския държавен икономически университет отрекъл убийството на 6 милиона евреи по време на Втората световна война и наличието у германците на пещи за изгаряне на хора. Професорът обяснил, че газовите камери са били използвани за дезинфекция. Петербургският вестник "Фонтанка" пише, че на следващия ден, след като информация за съдържанието на уебинара е попаднала в медиите, Матвеев е хоспитализиран поради сърдечни проблеми.
Владимир Матвеев


Коментари (0)