18 Февруари, 2026

Бомбен атентат в Пакистан взе поне 20 жертви и рани десетки

Бомбен атентат в Пакистан взе поне 20 жертви и рани десетки

Сред загиналите има и две деца

Най-малко 20 души загинаха и 48 бяха ранени при мощната бомбена експлозия днес на открит пазар в югозападния пакистански град Куета, съобщи Франс прес, цитирана от БТА, като се позова на властите в Белуджистан - най-нестабилната провинция в страната.

Сред жертвите са и две деца, уточни регионалният вътрешен министър Зия Улла Лангу. Абдур Разак, високопоставен полицейски представител, заяви, че експлозията е станала близо до квартал, населен с представители на шиитското малцинство хазарейци. Сред загиналите са най-малко осем шиити. Убит е и един войник. 

Телевизионни кадри показват няколко разрушени магазина и автомобил на силите за сигурност. Според телевизия "Гео ТВ", цитирана от ТАСС, на пазара е избухнало самоделно взривно устройство.

Пакистанските талибани поеха отговорност за нападението, осъществено според тях съвместно с екстремисти сунити от отрядите Лашкар-е-тайба, известни с многобройни атаки срещу шиитите в Пакистан. Лашкар-е-тайба обаче не поеха директно отговорност за днешния атентат.

Хазарейците шиити са близо половин милион в Куета - град с население от общо 2,3 милиона души, отбелязва Франс прес.
Сподели:

Коментари (0)

Foreign Affairs: Армията на САЩ трябва да се учи от ВСУ още сега

Foreign Affairs: Армията на САЩ трябва да се учи от ВСУ още сега

Авторите подчертават, че досега не е имало война с толкова широко и ефективно използване на спътници, автономни системи, изкуствен интелект и друго търговски достъпно оборудване.

 Зеленски: Украинският народ ще отхвърли мирно споразумение, което предвижда едностранно изтегляне на Украйна от Донбас

Зеленски: Украинският народ ще отхвърли мирно споразумение, което предвижда едностранно изтегляне на Украйна от Донбас

„Русия трябва да изтегли своите войски на същото разстояние – това са условията за изтегляне на ВСУ", заяви той

 "Логистични затруднения" отложиха  явяване на Мадуро пред съда

"Логистични затруднения" отложиха явяване на Мадуро пред съда

При първата си поява в съда на 5 януари, два дни след задържането му при военна операция на САЩ във Венецуела, 63-годишният бивши диктатор заяви, че е невинен