27 Юни, 2026

Санчес получи мандат за съставяне на правителство в Испания - без референдум в Каталуния

Санчес получи мандат за съставяне на правителство в Испания - без референдум в Каталуния
Педро Санчес

Лидерът на Народната партия Алберто Фейхоо не успя да реализира мандат

Кралят на Испания Фелипе VI връчи нов мандат за съставяне на правителство на сегашния премиер в оставка и лидер на социалистите Педро Санчес, предаде БНР. Това стана след края на втория ден на консултациите с парламентарно представените политически партии, на които каталунските сепаратисти, „Галисийския националистически блок“ и „Да съберем баската държава“ отказаха да участват, така както направиха и на предишните консултации през август.

До връчването на втория мандат се стигна след като лидерът на опозиционната консервативна Народна партия Алберто Фейхоо се провали в опита си да стане премиер. Веднага след срещата си с краля, Санчес даде пресконференция, на която отхвърли възможността за провеждане на референдум за независимост на Каталуния, за който вече настояват каталунските сепаратисти, но без да споменава думата „амнистия“ негласно подкрепи Закона за амнистията, казвайки, че е нужна "щедрост", за да "реши политическия проблем на Каталуния" и да встъпи в длъжност.

Запитан за условията, поставени от партиите, искащи независимост на Каталуния, за да го подкрепят, Санчес отговори , че ще "представи позиция" по тези искания, след като се срещне с различните парламентарни групи. Той ще търси подкрепа от всички "с изключение на крайната десница", визирайки "Вокс".

На този етап Санчес може да разчита на сигурни 152 гласа от коалирането му със „Сумар“, въпреки че според Йоланда Диас коалиционното споразумение все още не е изготвено окончателно.

За да бъде избран за премиер обаче, Санчес трябва да получи на първото гласуване абсолютно мнозинство от минимум 176 гласа, а на второто - обикновено мнозинство. Ако това не се случи до 27 ноември, следващите предсрочни парламентарни избори ще бъдат на 14 януари.

Сподели:
 The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин

The Telegraph: Как бижуто в короната – Крим – се превръща в капан за диктатора Путин

Полуостровът някога беше представян от Кремъл като голямата история на успеха на стратегическата визия на Путин, днес може да се окаже срамен провал на т.нар. Специална военна операция

Руски ветеран заплаши Кремъл с военен бунт, обвини командири в изтезания и убийства на войници

Руски ветеран заплаши Кремъл с военен бунт, обвини командири в изтезания и убийства на войници

Видео с над 12 милиона гледания разтърси Русия. Военен ветеран обвини командири в изтезания, рекет и убийства на войници, предупреди за възможен военен бунт, а подкрепата за него сред руските военнослужещи започва да расте

Край на примирието: САЩ и Иран влязоха в открита военна спирала

Край на примирието: САЩ и Иран влязоха в открита военна спирала

САЩ удариха ирански военни обекти, Техеран върна с атаки срещу американски позиции, след като Иран атакува 4 щурмови дрона кораби, минаващи през Ормузкия проток“

Коментари (0)