Въпреки установените 7 ключови нарушения и издадената преди ден принудителна административна мярка от страна на РИОСВ за спиране на дейността на горивната инсталация, ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово, продължава да работи и да застрашава здравето на местните жители.
Това заяви в интервю за Euronews Bulgaria Борислав Сандов, доскорошен министър на околната среда и водите.
Те някак си успяха да убедят РИОСВ, че за да изведат от експлоатация ТЕЦ-а им трябват две седмици. Той продължава да пуши зловещо. Този ТЕЦ функционира в абсолютен разрез с европейските и българските правила и замърсява драстично целия регион там. Затова България отново може да бъде подведена под отговорност от европейския съд, но този път да плащаме всички ние. А санкциите могат да бъдат в много голям размер, допълни бившият министър.
Няма гледна точка, има истината и „фалшивите новини“. Това, което излезе вчера от един сайт за фалшиви новини, е абсолютно грешна интерпретация на една заповед, която аз съм издал, пък каза Сандов по повод скандала с АМ "Струма".
Първо, никакви пари не се губят за нищо. Такива пари и в момента няма, нито ще бъдат загубени вследствие на това действие.
Второ, тази заповед не спира АМ „Струма“, а изпълнява онова, което ние вече няколко месеца говорим – изискването, за да може да бъде финансирана последната отсечка (Лот 3.2 в района между Симитли и Кресна), да бъдат обследвани равностойно всички алтернативи и да бъдат взети предвид целите за опазване на околната среда, каза Сандов.
По думите му, през 2008 година има ОВОС на цялата магистрала, тогава започва изграждането ѝ с европейско финансиране. В тази оценка има два маршрута в този район – тунел и източен обход, който минава изцяло през подножието на Пирин. През 2017 година излиза промяна – едната посока минава през Кресненското дефиле, другата през склоновете на Пирин. Този междинен, странен вариант, не обследва всички рискове заради които в началото магистралата не е проектирана през сегашното трасе. От 2017 година досега магистралата не се реализира, защото е в конфликт с първоначалната идея и с опазването на околната среда, което е приоритет на ЕС.
Фактор
Това заяви в интервю за Euronews Bulgaria Борислав Сандов, доскорошен министър на околната среда и водите.
Те някак си успяха да убедят РИОСВ, че за да изведат от експлоатация ТЕЦ-а им трябват две седмици. Той продължава да пуши зловещо. Този ТЕЦ функционира в абсолютен разрез с европейските и българските правила и замърсява драстично целия регион там. Затова България отново може да бъде подведена под отговорност от европейския съд, но този път да плащаме всички ние. А санкциите могат да бъдат в много голям размер, допълни бившият министър.
Няма гледна точка, има истината и „фалшивите новини“. Това, което излезе вчера от един сайт за фалшиви новини, е абсолютно грешна интерпретация на една заповед, която аз съм издал, пък каза Сандов по повод скандала с АМ "Струма".
Първо, никакви пари не се губят за нищо. Такива пари и в момента няма, нито ще бъдат загубени вследствие на това действие.
Второ, тази заповед не спира АМ „Струма“, а изпълнява онова, което ние вече няколко месеца говорим – изискването, за да може да бъде финансирана последната отсечка (Лот 3.2 в района между Симитли и Кресна), да бъдат обследвани равностойно всички алтернативи и да бъдат взети предвид целите за опазване на околната среда, каза Сандов.
По думите му, през 2008 година има ОВОС на цялата магистрала, тогава започва изграждането ѝ с европейско финансиране. В тази оценка има два маршрута в този район – тунел и източен обход, който минава изцяло през подножието на Пирин. През 2017 година излиза промяна – едната посока минава през Кресненското дефиле, другата през склоновете на Пирин. Този междинен, странен вариант, не обследва всички рискове заради които в началото магистралата не е проектирана през сегашното трасе. От 2017 година досега магистралата не се реализира, защото е в конфликт с първоначалната идея и с опазването на околната среда, което е приоритет на ЕС.
Още от Бизнес
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване
Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната
В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона
За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"
Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.