27 Април, 2026

Съоснователят на „Лукойл“ Леонид Федун е продал своя дял от компанията

Съоснователят на „Лукойл“ Леонид Федун е продал своя дял от компанията

Снимка: EPA/BGNES

Компанията отдавна е посочвана от анализатори като потенциална цел за придобиване от държавната компания „Роснефт“, която също е под западни санкции.

Леонид Федун, който е съосновател на „Лукойл“, е продал своя дял от руската компания на стойност около 7 милиарда долара, според три източника и данни.

С това приключва 30-годишното му пътуване, което превърна „Лукойл“ в глобална сила, но напоследък компанията се свива бързо поради санкциите.

След като месеци наред избягваше западните санкции, налагани заради руската инвазия в Украйна, „Лукойл“ беше силно засегнат през октомври и сега продава чуждестранни активи, предаде „Ройтерс“.

Компанията отдавна е посочвана от анализатори като потенциална цел за придобиване от държавната компания „Роснефт“, която също е под западни санкции.

Роденият в Украйна и живеещ в Монако Федун е продал своя дял от около 10% на „Лукойл“ в началото на 2025 г., според два източника, близки до сделката. Това е един от редките случаи, в които руски милиардер тихо се освобождава от своите активи в страната.

През август „Лукойл“ обяви, че ще анулира 76 милиона акции (или около 11% от капитала си), които е изкупил обратно от пазара през 2024-2025 г.

Според изчисления на Ройтерс, базирани на пазарните цени, делът на Федун е на стойност около 7 милиарда долара, въпреки че не е ясно дали това е цената, която той е получил.

Постепенно оттегляне от светлината на прожекторите

69-годишният Федун се превърна в един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век под ръководството на покойния президент Борис Елцин след разпадането на Съветския съюз.

Завършил военно училище, той започва кариерата си като лектор през 80-те години, когато пътува до Сибир и се среща с ключовия съветски петролен магнат Вагит Алекперов.

Двамата работят заедно по приватизацията на някои от най-добрите петролни находища в Западен Сибир, когато Елцин одобрява продажбата им през 1993 г. Този ход превръща държавните предприятия в частни фирми, а някои държавни служители – в милиардери за една нощ.

Като главен изпълнителен директор на „Лукойл“ Алекперов работи по възстановяването на петролното производство в Русия, докато Федун се фокусира върху придобивания в Русия и извън нея.

Това достигна своя връх, когато американската компания ConocoPhillips закупи значителен дял от „Лукойл“ през 2004 г., за да го продаде през 2010 г., след като се преориентира към бизнеса си в САЩ.

„Лукойл“ успя да се разрасне, след като Владимир Путин пое властта от Елцин през 2000 г. и се опита да консолидира държавния контрол в стратегическите индустрии.

В разточителния дух на други руски олигарси, Федун стана един от най-големите инвеститори в руския футболен клуб "Спартак Москва", който играе в премиер лигата.

Когато Русия започна инвазията си в Украйна през 2022 г., Алекперов подаде оставка като главен изпълнителен директор на „Лукойл“ - след като Великобритания и Австралия наложиха санкции срещу него.

Същата година компанията заяви, че е загрижена за „трагичните събития в Украйна“ и подкрепи преговорите за прекратяване на войната, и направи публични изявления срещу това, което Москва нарича "специална военна операция".

Но докато Алекперов продължава да участва активно в „Лукойл“ зад кулисите, Федун се оттегли, твърдят трите източника. Той подаде оставка като вицепрезидент през юни 2022 г. и продаде дела си в "Спартак" през август 2022 г. От „Лукойл“ тогава обявиха, че Федун напуска поради пенсионна възраст и семейни причини.

Като жител на Монако, Федун реши да намали участията си в руски начинания, казва един от източниците. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Цените на петрола падат заради надежди за преговори  Иран - САЩ

Цените на петрола падат заради надежди за преговори Иран - САЩ

Повод за оптимизма стана информация от пакистански източник, че иранският външен министър се очаква да пристигне в Исламабад, което засили очакванията за дипломатически контакти, предаде АФП.

България в енергийна офанзива: Трайков лансира идеята за газов коридор към Европа на международен форум

България в енергийна офанзива: Трайков лансира идеята за газов коридор към Европа на международен форум

Служебният енергиен министър представя българските приоритети за енергийна сигурност на Делфийския икономически форум

„Made in Europe“ разделя ЕС: нов закон ограничава достъпа на чужди компании

„Made in Europe“ разделя ЕС: нов закон ограничава достъпа на чужди компании

Новият закон „Made in Europe“ цели да защити стратегическите индустрии на ЕС от глобална конкуренция. Дебатът противопоставя Франция и Германия, а мерките могат да променят достъпа на външни икономики като Китай и САЩ до обществени поръчки в Европа