11 Юли, 2026

Съпругата на президента на Азербайджан му стана вице

Съпругата на президента на Азербайджан му стана вице

Илхам Алиев, президентът на Азербайджан, назначи съпругата си Мехрибан Алиева за първи вицепрезидент на страната, съобщават местни медии.

В информациите се уточнява, че първият заместник на държавния глава е била представена на заседание на Съвета за национална сигурност.

Решение за поправки в конституцията и създаването на постовете вицепрезидент и първи вицепрезидент бе взето на референдум през септември. С друга от общо 29 поправки президентският мандат бе удължен от 5 на 7 години.

Първият вицепрезидент поема властта, ако държавният глава не е в състояние да изпълнява правомощията си.

Мехрибан Алиева е първият човек, назначен на новия пост, пише "Дневник".

Илхам Алиев е на 55 години и наследи поста от баща си Гейдар Алиев. Съпругата му е на 52 години, от 2005 г. е депутат и през 2016 г. бе в България като дарител за реставрационни и строителни работи на хълма Трапезица във Велико Търново.

Фамилията управлява страната от 1993 г. насам и една от последните поправки в Конституцията предизвика критики, че с нея се подготвя предаването на властта на сина на Илхам и Мехрибан, носещ името на дядо си. С нея бе понижен от 35 на 25 години прагът на допусканите да се кандидатурат за държавен глава.

Следващите президентски избори са през 2018г. и се предполага, че на тях Илхам Алиев ще спечели нов мандат до 2025г. Тогава Гейдар Алиев ще е вече на 28 години.

Сподели:
Радан Кънев е новият лидер на ДСБ

Радан Кънев е новият лидер на ДСБ

В състезанието за поста той надделя над депутата Йордан Иванов, а третият кандидат - представителят на софийската организация Васко Василев, се оттегли

Моджтаба Хаменей заплаши с „неизбежно“ отмъщение за смъртта на баща му

Моджтаба Хаменей заплаши с „неизбежно“ отмъщение за смъртта на баща му

Всъщност няма независимо потвърждение за авторството на обръщението, нито за това в какво състояние е сегашният върховен лидер на Иран

Европа се въоръжава - може ли да замести американските технологии?

Европа се въоръжава - може ли да замести американските технологии?

С програмата ELSA (European Long-Range Strike Approach) шест европейски страни, сред които Франция, Германия и Великобритания, искат да разработят редица високоточни оръжия с голям обсег

Коментари (0)