4 Февруари, 2026

Сарафов: Имам необходимите решения на всеки актуален проблем

Сарафов: Имам необходимите решения на всеки актуален проблем

Борислав Сарафов

Номиниран е за главен прокурор от трима членове на Прокурорската колегия на ВСС

"След почти година и половина като изпълняващ функциите на главен прокурор днес получих номинацията на трима от членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет в процедурата по избор на титуляр за главен прокурор на Република България. Приемам този акт най-вече като оценка за това, че в един от най-трудните моменти за прокуратурата, благодарение не толкова на мен, колкото на колегите, с които ежедневно работя, успяхме заедно да върнем институцията към нормалността и професионализма."

Това заяви пред Нова ТВ номинираният за главен прокурор Борислав Сарафов.

"Съзнавайки високата отговорност на номинацията, изразявам готовност да предложа пред Висшия съдебен съвет визията си за стратегическото развитие на прокуратурата, базирайки се на близо 30-годишен професионален опит, през който включително от най-високо ниво съм се запознал пряко с всички проблеми на системата. Мога да заявя, че към момента имам необходимите решения на всеки от актуалните проблеми. Разбира се, в разрешаването им ще продължа да разчитам на колегите си, с които вярвам, че можем да реформираме прокуратурата и следствените служби, превръщайки ги в защитник на интересите и правата на българските граждани." - подчерта той.

"Отсега мога да декларирам, че ако бъда избран за главен прокурор на Република България, ежедневно и целеустремено ще работя за възстановяване на чувството за справедливост в обществото, за налагането на принципа на върховенство на правото, политическата неутралност на институцията и защитата на независимостта на съдебната власт. И занапред в работата си ще подкрепям всеки един български прокурор и следовател, който изпълнява съвестно и отговорно професионалните си задължения, проявявайки разбиране и съпричастност към всеки житейски казус. Отлично разбирам изключително тежката задача прокуратурата да получи това обществено доверие, което заслужава и съм готов да работя за това." - допълни Сарафов.

Сподели:

Коментари (0)

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Министър Георгиев изтъква, че е от изключително значение да бъдат окуражавани близките на жертвите да търсят навременна помощ, да сигнализират за такива престъпления, за да могат те да бъдат разкрити

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Видеоматериали от интимни процедури се появиха в порнографски сайтове - позиционирането на камерите изключва версията за „случайно“ заснемане за целите на сигурността

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Мястото е стратегическо и е бил възможен всякакъв трафик – от строителни материали до оръжия и хора