5 Август, 2026

Борислав Сарафов изиска допълнителна експертиза за смъртта на Явор Георгиев

Борислав Сарафов, снимка: архив

Междувременно двама полицаи, един началник на РПУ и шеф на ОД на МВР са отстранени от длъжност

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов изиска допълнителна комплексна съдебномедицинска експертиза за смъртта на 36-годишния Явор Георгиев от Варна, предаде БНР.

От прокуратурата съобщават, че Сарафов лично се ангажира с обективно, пълно и всестранно разследване на причините, довели до смъртта на мъжа. По-рано вътрешният министър Даниел Митов съобщи, че ще настоява за втора аутопсия.

Междувременно двама полицаи, един началник на РПУ и шеф на ОД на МВР са отстранени от длъжност. Установено е превишаване на полицейските правомощия и неизползване на боди камера.

Новата, допълнителна комплексна съдебномедицинска експертиза ще е независима от досега изготвените по делото тройна съдебномедицинска експертиза и токсикохимична експертиза.

С оглед изясняване на отговорността на четирима полицейски служители, участвали в задържането на Георгиев, досъдебното производство се води от следовател.

В хода на разследването ще се установява в каква степен действията на служителите на МВР са били съобразени с нормативната уредба. В случай че се съберат доказателства за превишаване на правомощия, в т.ч. употреба на сила, нанасяне на удари и др., ще се пристъпи към търсене на наказателна отговорност от всеки от провинилите се полицейски служители.

На Окръжната прокуратура във Варна е възложено изясняването и на действията на медицинските екипи, участвали в транспортирането на Явор Георгиев, както и на служителите от психиатричното отделение на УМБАЛ "Света Марина“.

В хода на разследването прокуратурата и органите на МВР следва да изяснят всички факти и обстоятелства, свързани с местопребиваването на Явор Георгиев в часовете преди настъпването на смъртта му.

По хода на досъдебното производство и към момента се провеждат активни действия по разследване, разпити на свидетели, близки на починалия, преглед на видеозаписи и др.

Борислав Сарафов изиска от ОП-Варна провеждането на бързо и всеобхватно разследване, както и привличане към наказателна отговорност на всички лица, спрямо които биха се събрали доказателства за съпричастност към смъртта на младия мъж.

Сподели:
ДБ иска спешни проверки по „Магнитски“ и Васил Божков: Има ли нови доказателства срещу Борисов и Горанов?

ДБ иска спешни проверки по „Магнитски“ и Васил Божков: Има ли нови доказателства срещу Борисов и Горанов?

"Ако вече има нови доказателства, българското общество трябва да научи какви са те“, заяви Мирчев.

ГДБОП разби високотехнологична лаборатория за фентанил - снабдявала е цялата страна

ГДБОП разби високотехнологична лаборатория за фентанил - снабдявала е цялата страна

Групата е много конспиративна, не са демонстрирали по- висок стандарт на живот

Номинираха още един прокурор за новия ВСС

Номинираха още един прокурор за новия ВСС

Досега бяха номинирани за първи изборни членове на новия ВСС - съдията в Административен съд - Варна Васил Пеловски и прокурорът от Върховна касационна прокуратура (ВКП) Маринела Тотева

Коментари (0)