1 Февруари, 2026

Официално: Сарафов поиска ВСС да освободи Ясен Тодоров като негов заместник

Официално: Сарафов поиска ВСС да освободи Ясен Тодоров като негов заместник

Борислав Сарафов

Ясен Тодоров не е запознат

Заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов е поискал Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да освободи Ясен Тодоров като негов заместник, предаде „Лекс“. Предложението е направено днес.

Преди ден Сарафов даде заявка, че ще иска освобождаването на Тодоров заради изнесените от заместника му информации (какви са те виж тук) във връзка с разследването на взрива до кортежа на главния прокурор Иван Гешев. „Имам голям проблем с публичното говорене от Ясен Тодоров. Той не съгласува с мен своите медийни изяви, те са негови и на собствена отговорност. В себе си обмислям дали да не предложа на Висшия съдебен съвет освобождаването на г-н Ясен Тодоров от административна длъжност зам.-директор на НСлС. Той не може и не изразява позиции на Националната следствена служба.“ - каза вчера Сарафов.

Предложението на шефа на НСлС трябва първо да бъде разгледано от Комисията за атестирането и конкурсите и след това да бъде внесено за обсъждане и гласуване в Прокурорската колегия. Дали Борислав Сарафов е изложил мотиви в искането си и какви са те не е ясно.

Ясен Тодоров беше назначен за заместник-директор на НСлС през декември 2021 г. Предложението за това дойде от главния прокурор Иван Гешев, а не от Борислав Сарафов.

Тодоров е в НСлС от 2019 г., където беше повишен след конкурс. Преди това беше следовател в столичното следствие, инспектор от Инспектората към ВСС, както и член на съдебния съвет.

Ясен Тодоров от своя страна коментира, че не е запознат с искането за оставката му и не знае дали е депозирано от Сарафов днес. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Светла памет на загиналите и нека не забравяме никога зверствата на човеконенавистния строй

Светла памет на загиналите и нека не забравяме никога зверствата на човеконенавистния строй

Процедурата вече е във финална фаза за промяна на статута на лагера в Белене и превръщането му в групова културна ценност от национално значение

1 февруари: Раната от сталинския терор продължава да кърви в България

1 февруари: Раната от сталинския терор продължава да кърви в България

Българското общество остава "двулик Янус", макар и в мнозинството си да е проевропейски ориентирано

Йотова прескочи при баба Марта: Чакат ни много тежки изпитания... От Делчево започва новата пролет....

Йотова прескочи при баба Марта: Чакат ни много тежки изпитания... От Делчево започва новата пролет....

"В този труден и много опасен свят трябва да си подаваме ръка и в празник, и в делник, за да вървим напред и да оставим мир на децата си“, посочи новият ни президент