6 Декември, 2025

Сърбия изненадващо потвърди участието си в съвместно учение на НАТО

Сърбия изненадващо потвърди участието си в съвместно учение на НАТО

След началото на войната в Украйна Белград обяви мораториум върху международните военни учения

В периода от 16 до 30 юни Сърбия ще проведе съвместни учения "Платинен вълк" на своя територия заедно с някои страни от НАТО, потвърдиха за ТАСС от Министерството на отбраната на западната ни съседка, предаде "Фокус".

"С решение на правителството на Република Сърбия от 16 март 2023 г. бе одобрено провеждането на международните тактически учения "Платинен вълк – 2023“. Международните тактически учения ще се проведат от 16 до 30 юни 2023 г. в Република Сърбия заедно с редица страни партньори, с които армията на Сърбия участва в многонационални операции“.

След началото на войната в Украйна Сърбия обяви мораториум върху международните военни учения, но маневрите "Платинен вълк“ са изключение, уточниха от ведомството.

"С решение на правителството на Република Сърбия от 16 март 2023 г. беше одобрено провеждането на международните тактически учения "Платинен вълк – 2023“, с което тези учения бяха изключени от мораториума върху планирането, подготовката и провеждането на учения с чуждестранни партньори в страната и чужбина. <...> Припомняме, че решението на правителството на Република Сърбия от 27 февруари 2022 г., с което се прекратяват и отлагат всички дейности, свързани с ученията с чуждестранни партньори, остава в сила“, се казва още в изявлението на военното министерство в Белград.

Ученията се организират от 2014 година, като последното от тях със сръбско участие е през 2021 година.
Сподели:

Коментари (0)

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване на Европа“

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване на Европа“

Новата стратегия за сигурност на САЩ предлага ясно идеологическо съответствие между популисткото движение MAGA на президента на САЩ Доналд Тръмп и националистическите партии в Европа. Подчертава се, че е в интерес на Америка войната на Кремъл да спре, включително за да се възстанови „стратегическата стабилност“ с Русия.

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Сърбия преговаря с потенциални купувачи за продажбата на НИС

Министърът на енергетиката  разговаря на 4 декември с представители на петролните компании MOL, OMV, EKO и Knez Petrol.

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Зеленски уволни Андрий Ермак от Съвета за национална сигурност и командването на армията

Ермак също така бе главният преговарящ на Киев в усилията за прекратяване на войната. Тази роля вече е поета от бившия министър на отбраната Рустем Умеров.