13 Май, 2026

Сърбия решава да върне ли Цветан Василев в България

Сърбия решава да върне ли Цветан Василев в България

Цветан Василев

Разглежда се допълнителната молба на българската прокуратура за екстрадирането на избягалия в Сърбия банкер Цветан Василев. Това съобщават от съда в Белград, цитирани от сръбската редакция на радио „Свободна Европа” и БГНЕС. Пояснението идва три дни, след като главният прокурор Иван Гешев информира европейските институции, че властите в Белград вече 6 години отказват да екстрадират Василев, допълват от радиото.

От съда уточниха, че разглеждането става на базата на допълнителното искане от страна на прокуратурата в България на 24 октомври 2019 г., а на 3-ти декември Висшия съд в Белград чрез Министерството на правосъдието информирал за допълнителната молба от страна на българската прокуратура”.

На 5 февруари главният прокурор Иван Гешев изпрати писма до Генералния секретариат на Съвета на Европа и до Европейския комитет по проблемите на престъпността, с които отново ги сезира за възникналите трудности по изпълнението на изпратените до сръбските власти две молби за екстрадиция на българския гражданин Цветан Василев.

„Липсата на окончателно съдебно решение на компетентните власти на замолената държава - Република Сърбия по този конкретен случай, във връзка с водено от българските власти наказателно производство срещу българския гражданин Цв. В., поставя под съмнение ефективното приложение на Европейската конвенция по отношение на задълженията на произнасянето на замолената държава в разумен срок“, се казва в писмото на главния прокурор. В него се напомня, че към настоящия момент са изтекли близо 5 години и 6 месеца от изпращането до сръбските власти по съответния ред на първоначалната молба, както и 4 години и 8 месеца от изпращането на допълнителната молба за екстрадиция на въпросното лице.

Вчера бившият сръбски премиер Зоран Живкович заяви, че "издирваният от Интерпол български бизнесмен Цветан Василев финансира партията на сръбския президент Александър Вучич и политическата формация на външния министър Ивица Дачич". „Белград отказва да предаде на България Цветан Василев, защото той финансира Сръбската прогресивна партия на Вучич и Сръбската социалистическа партия на Дачич. На Василев беше позволено да приватизира стъкларския завод в Парачин. И това не бе обикновена корупционна схема. Това бе на ръба на законното и нямаше да стане, ако нямаше закрилата на държавата“, каза Живкович в сградата на Скупщината.
Сподели:

Коментари (0)

Смях в залата! Вицепремиерът без портфейл Иво Христов ще отговаря и за "стратегическото развитие"

Смях в залата! Вицепремиерът без портфейл Иво Христов ще отговаря и за "стратегическото развитие"

Преди дни той обяви, че ще отговаря за образованието, културата, спорта и туризма, като по думите му тези области могат да бъдат обединени в понятието на ООН "човешко развитие"

Трайков за "Боташ": Запълването на капацитета не решава проблема без предоговаряне на цените

Трайков за "Боташ": Запълването на капацитета не решава проблема без предоговаряне на цените

Рискът от недостиг на горива заради кризата в Близкия изток е малък

Цветанов: България не може да си позволи да отсъства политически от ключовите формати за сигурност

Цветанов: България не може да си позволи да отсъства политически от ключовите формати за сигурност

През последните дни на кабинета "Гюров", България участва на изключително ниско институционално ниво в инициативата „Три морета“, сега това се повтаря с B9