15 Юли, 2026

Сръбските власти върнаха конфискуваните книги на Едвин Сугарев

Сръбските власти върнаха конфискуваните книги на Едвин Сугарев
Едвин Сугарев

23 екземпляра от книгата „Елегия за краището“

Книгите на Едвин Сугарев, които сръбските власти конфискуваха на 8 декември при обиска на КИЦ „Босилеград“, са върнати от правоохранителните органи на Белград, предаде БГНЕС.

23 екземпляра от книгата „Елегия за краището“, която разказва за жестоката съдба на българското национално малцинство в Западните покрайнини, бяха иззети като веществени доказателства срещу председателя на КИЦ Иван Николов. Предварителното наказателно производство срещу Иван Николов е за "подбуждане на етническа омраза" - Висшият съд във Враня все още не се е произнесъл по него.

Операцията на сръбските служби се проведе на 8 декември – Деня на Западните покрайнини. Същия ден авторът на книгата Едвин Сугарев и група български общественици бяха спрени на сръбско-българската граница и не бяха допуснати до Босилеград.

Действията на сръбските власти предизвикаха остра реакция от страна на България. Сръбският посланик в София Желько Йович бе извикан за обяснения в Министерството на външните работи на Република България, а българският посланик в Белград внесе демарш в сръбското Министерство на външните работи, и поиска обяснение и извинение.


Сподели:
Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка

Украинският министър на отбраната Михаил Фeдоров подаде оставка

Президентът Володимир Зеленски е заявил по време на заседание на парламентарната група „Слуга на народа“, че между Федоров и главнокомандващия на Въоръжените сили на Украйна Александър Сирски съществува системен конфликт

Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските

Бунт в армията! Руските загуби на фронта осем пъти превишават украинските

Американският Център за стратегически и международни изследвания публикува обновена оценка на руските загуби във войната срещу Украйна, според която руските войски са понесли около 1,4 милиона бойни загуби, включително убити, ранени и безследно изчезнали

Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор

Украйна оказва натиск върху „болезнената точка“ на Путин, за да го принуди да спре войната, смята анализатор

Силите за отбрана вече са способни да нанасят удари по цели на разстояние над 2500 км.

Коментари (0)