Бившият френски президент Никола Саркози ще бъде изправен пред съда за корупция и злоупотреба с влияние, предаде Ройтерс.
Според френските издания "Монд" и "Фигаро" искането за дело срещу Саркози по тези обвинения е от страна на Френската национална финансова прокуратура. То е отправено още през октомври миналата година. Саркози може да обжалва това искане, предава БТА.
Финансовите прокурори подозират Саркози, че е предложил да улесни повишение в Монако на Жилбер Азибер, бивш главен адвокат в Касационния съд. В замяна на това Саркози щял да получи от Азибер сведения за хода на друга юридическа процедура срещу него. Във връзка със същия случай Френската национална финансова прокуратура поиска на съд да бъдат дадени и адвокатът на Саркози Тиери Ерцог и Жилбер Азибер.
Тези разкрития за Саркози бяха направени благодарение на подслушване на телефонните му разговори. Подслушването бе разпоредено във връзка с друг случай срещу него - твърденията за финансиране на предизборната кампания на Саркози през 2007 г. от либийския лидер Муамар Кадафи, припомня Ройтерс.
Още от Свят
Истанбул въстана - стотици хиляди и днес защитиха демокрацията срещу репресиите
Ареста на кмета Екрем Имамоглу предизвика най-големите улични вълнения в Турция от десетилетие насам
Зеленски: Без наблюдение режимът на прекратяване на огъня в Черно море не означава нищо
По неговите думи то може да се извършва от редица страни, в това число и от Черноморските държави, сред които е и България
Има ли признаци на живот под развалините на небостъргача в Банкок?
В съседен Тайланд властите до момента са потвърдили за няколко смъртни случая, а повече от 100 души са в неизвестност