Със заповед на Надежда Нейнски се създава звено против дезинформацията и борба с хибридните заплахи
Механизмът ще се оглавява от посланика със специални поръчения по изграждане на устойчивост Мария Спасова, а контрол над дейността ще упражнява заместник-министър Велизар Шаламанов
Със заповед на министъра на външните работи Надежда Нейнски от 23 март в МВнР ще действа временен координационен механизъм за противодействие на дезинформацията и борба с хибридните заплахи и поддържане на информационна устойчивост във връзка с очаквано засилване на опитите за дезинформационни кампании и манипулиране на външнополитическа информация в контекста на предстоящите на 19 април т.г. в България извънредни парламентарни избори.
Механизмът ще се оглавява от посланика със специални поръчения по изграждане на устойчивост Мария Спасова, а контрол над дейността ще упражнява заместник-министър Велизар Шаламанов, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Структурата ще осигури своевременен, структуриран и интегриран институционален комуникационен отговор на хибридните заплахи и опитите за външна намеса и информационно манипулиране (FIMI). Административно новото тяло обединява и синхронизира усилията на различните структурни звена в МВнР по съответните направления за постигане на информационна устойчивост и ще функционира под формата на вътрешноведомствена работна група.
Работната група ще изпълнява функции по централизиран мониторинг и анализ на информация относно дезинформация, опити за външна намеса и информационно манипулиране и информационно влияние, изготвяне на оценки на риска и аналитични продукти за ръководството на МВнР, включително и в контекста на отговорностите на министерството по организирането на вота в чужбина и информационното манипулиране на чувствителни външнополитически теми в рамките на предизборната кампания. Същевременно ще бъде осъществявана и координация на институционалния комуникационен отговор, планиране и провеждане на целенасочени стратегически комуникации, координация при взаимодействието с международни партньори, както и със структури на ЕС и НАТО. В рамките на работата на звеното ще се осъществява сътрудничество и с граждански организации и академичните среди.IБГНЕС
Още от България
Радев с остър коментар за незаконния град край Варна, мълчи за "Камчия"
"Това не е само незаконно строителство. Тук са вързани и много други процеси, насочени срещу националната сигурност на България."
Божанов: Ако не само символно, но и реално Радев започне да ни откъсва от сърцето на Европа, ДБ ще реагира светкавично и остро
Той допусна, че на закритите срещи с чуждестранните партньори, както и на сегашната с френския президент Еманюел Макрон, българският премиер говори по-умерено
Вили Лилков: Zлото може да бъде преборено само с общ фронт срещу Радев, без предварителни условия
"Слушайте и помнете! Нито една партия или коалиция не може сама да се пребори с това Zло, което си причинихме всички, нито една партия или коалиция не може да спечели президентските избори и да спре опасния завой, който започват Румен Радев и болшевиките около него"