26 Юни, 2026

САЩ и ЕС подписаха споразумение за редките метали - срещу доминацията на Китай

Снимка: EPA/BGNES

"Свръхконцентрацията на тези ресурси, фактът, че те са доминирани от едно или две места, е неприемлив риск"

Европейският съюз и Съединените щати подписаха днес меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на критично важните минерали - сектор, доминиран от Китай, предаде БНТ.

Планът за действие предвижда проучване на възможността за определяне на минимални цени, като средство срещу заливането на пазара с евтини китайски продукти.
Обмисля се координиране на субсидиите и запасите от критични минерали, хармонизиране на стандартите за улесняване на търговията в рамките на западния свят и съвместно инвестиране в научни изследвания.

"Заедно сме най-големите клиенти и потребители на критични материали", изтъкна държавният секретар Марко Рубио след подписването с еврокомисаря по търговията Марош Шевкович.

"Свръхконцентрацията на тези ресурси, фактът, че те са доминирани от едно или две места, е неприемлив риск. Нуждаем се от диверсификация на нашите вериги за доставка, на местата от които се снабдяваме с критично важни минерали. Този меморандум за разбирателство няма да е само парче хартия, ще му вдъхнем живот чрез реални действия." - увери Рубио.

Сподели:
Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за прекомерен дефицит срещу България

Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за прекомерен дефицит срещу България

Крайният срок, до който България трябва да предприеме ефективни действия и да представи необходимите мерки заедно с проекта си за финансов план за 2027 г., е 15 октомври

„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия

„Евронюз“: Със заплахата си за вето Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия

Брюксел трябва да постигне споразумение до 15 юли, за да избегне автоматичен преглед на тавана на цената на руския петрол, транспортиран по море

WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази

WSJ: САЩ преосмислят присъствието си в Близкия изток и преместване на военни бази

Говорителят на Централното командване на САЩ, начело на американските сили в Близкия изток Тим Хокинс каза, че мериканските военни са нанесли много повече щети на Иран, отколкото са получили, като САЩ са ударили повече от 13 500 цели

Коментари (0)