19 Януари, 2026

САЩ и европейски държави се обявиха против разрастване на конфликта Израел - "Хизбула"

САЩ и европейски държави се обявиха против разрастване на конфликта Израел - "Хизбула"

Съединените щати и редица европейски страни се обявиха против разрастване на конфликта на Израел с ливанската радикална групировка "Хизбула", която беше обвинена за гибелта на 12 деца и младежи при ракетно нападение в окупираните Голански възвишения.

"Хизбула" напусна позиции в Ливан, след като Израел заплаши със силен удар в отговор на атаката.

Подкрепяната от Иран шиитска групировка "Хизбула" е опразнила някои ключови места в южните части на Ливан от опасения, че бойните действия с Израел може да ескалират. Израелските военновъздушни сили вече нанесоха удари срещу оръжейни складове и друга инфраструктура на "Хизбула" във вътрешността на Ливан и в южната му част.

Ракетна атака взе жертви на Голанските възвишения, Израел удари обекти на "Хизбула"
Иран предупреди Израел за "непредвидими" последици от военна "авантюра" в Ливан. Израелският кабинет по сигурността упълномощи премиера и военния министър да определят вида и точния момент за отговор на атаката на Голанските възвишения.

Постигането на споразумение за прекратяване на огъня във войната в Газа може да помогне за успокояване на ситуацията на границата на Израел с Ливан, заяви американският държавен секретар Антъни Блинкън.

"Продължаваме разговорите с правителството на Израел. Отново подчертавам, че то има право да брани гражданите си и че сме решени да му помогнем за това, но също така не искаме този конфликт да ескалира, не искаме да се разраства. Това е една от целите ни още от първия ден - от 7 октомври", каза Блинкън, имайки предвид датата, на която миналата година започна войната на Израел със съюзника на "Хизбула" – палестинската ислямистка групировка "Хамас".

Междувременно израелската армия навлезе с танкове по-дълбоко в южните райони на ивицата Газа, където води сражения с бойци от "Хамас", а контролираните от групировката местни здравни власти съобщиха за още десетки палестински жертви.
Сподели:

Коментари (0)

Мецола откри заседанието на ЕП с приветствие към България: Добре дошли в семейството на еврозоната!

Мецола откри заседанието на ЕП с приветствие към България: Добре дошли в семейството на еврозоната!

"Това е момент на гордост за България и за Европа."

Изменникът Медведчук стана гласът на Кремъл: Няма да има мир през 2026

Изменникът Медведчук стана гласът на Кремъл: Няма да има мир през 2026

Кръстникът на Путин не само повтори популярни кремълски наративи, но и направи по-остри изявления за войната, съобщават от Институтът за изследване на войната

Мая Санду: Молдова и Албания вървят заедно по пътя към ЕС, с едни и същи ценности

Мая Санду: Молдова и Албания вървят заедно по пътя към ЕС, с едни и същи ценности

"За малки държави като нашите членството в Европейския съюз не е само проект за развитие, но и форма на защита."