Остин и Петровска се срещнаха в Пентагона
Министърът на отбраната на РСМ Славянка Петровска и министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин поставиха на среща в Пентагона основите за развитие на отбранителното сътрудничество между съюзниците - Северна Македония и САЩ, за следващите десет години.
Новата пътна карта, която беше подписана в Пентагона, определя областите в македонско-американското отбранително сътрудничество, които ще бъдат приоритетни през следващото десетилетие и чрез които ще се развива отбраната и армията.
„Северна Македония вече е член на НАТО и ние, заедно със Съединените американски щати, стоим рамо до рамо в справянето с общите предизвикателства пред сигурността. Миналата година Съединените щати ни оказаха огромна подкрепа, която не беше само финансова. Обменихме знания и опит, практикувахме и тренирахме заедно и сме горди, че допринасяме за сигурността на НАТО и региона.“ - каза Петровска на срещата.
"Северна Македония е дългогодишен и отличен приятел на Съединените щати, с когото споделяме едни и същи интереси и ценности. Гордея се, че имаме дългосрочно и силно двустранно партньорство, а пътната карта за следващите 10 години показва, че можем да работим заедно за модернизацията и заедно да се изправим пред глобалните предизвикателства.“ - посочи Остин.
Той изрази благодарност за всичко, което Северна Македония е направила в подкрепа на украинския народ, за укрепването на източното крило на Алианса чрез участие в многонационалните сили на НАТО в Латвия, България и Румъния, както и за сигурността на региона чрез участие в мисията на НАТО в Косово, КФОР.
На срещата беше обсъдена и европейската интеграция на страните от Западните Балкани, като министър Петровска и министърът на отбраната Остин заключиха, че са необходими бързи стъпки напред и ясен сигнал, че процесът върви към основната цел – членството в Съюза. /БГНЕС
Още от Свят
САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна
„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"
ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз
„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"
Експерти от алианса "Петте очи": Западът може да стане обект на AI кибератаки до месеци
„Петте очи“ е разузнавателен съюз между Австралия, Канада, Нова Зеландия, Обединеното кралство и САЩ - това е най-старият и най-всеобхватен механизъм за обмен на разузнавателна информация и прехващане на комуникации в света