19 Август, 2026

САЩ и Украйна са на различно мнение дали трябва да има украински избори по време на войната

Кийт Келог, снимка: архив

„Ще бъдем много щастливи, ако в Украйна се проведат избори, защото това ще означава, че сме спечелили тази война“, заяви посланикът на страната в САЩ - Оксана Маркарова

„Ще стигнете до момент, в който в Украйна ще трябва да се проведат избори, а това е признак на здрава демокрация“.

Това заяви специалният пратеник на американският президент Доналд Тръмп за Украйна и Русия - Кийт Келог. Тези думи той сподели по време на интервю за телевизия Newsmax.

На 1 февруари Келог каза, че Украйна трябва да се стреми да проведе президентски и парламентарни избори до края на годината. „Това не означава, че Зеленски трябва да си тръгне“, уточни той.

Келог призна, че изборите не могат да се проведат веднага, тъй като конституцията на Украйна не позволява провеждането на избори по време на военно положение. Въпреки това той твърди, че възможността за провеждане на гласуване в условията на война показва добре функционираща демокрация.

„Признак за здрава демокрация е желанието и способността да се проведат избори дори по време на война“, каза пратеникът на Тръмп.

Посланикът на Украйна в САЩ Оксана Маркарова заяви, че Киев няма да проведе избори, докато не приключи пълномащабната война с Русия.

„Ще бъдем много щастливи, ако в Украйна се проведат избори, защото това ще означава, че сме спечелили тази война“, каза тя. 

По силата на военното положение в Украйна са забранени президентските, парламентарните и местните избори. 

Сподели:
САЩ са наложили санкции на шефа на  Международния наказателен съд

САЩ са наложили санкции на шефа на Международния наказателен съд

Този ход е поредната ескалация в кампанията на администрацията на Тръмп срещу базирания в Хага съд, създаден през 2002 г. от международната общност за преследване на военни престъпления, геноцид и престъпления срещу човечеството

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

„Изоставаме. Губим както технологичната, така и икономическата конкуренция в света. И, както вече казах, губим я не само от Китай и САЩ, но в някои отношения я губим и от Украйна“, заяви Андрей Клепач

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

Белият дом заявяваше седмици наред, че Иран е близо до подписване на ядрена сделка и че Оман може да съдейства за повторното отваряне на Ормузкия проток

Коментари (0)