17 Февруари, 2025

САЩ изпращат подводница и самолетоносач в Близкия изток

САЩ изпращат подводница и самолетоносач в Близкия изток

Лойд Остин

Подводницата е въоръжена с управляеми ракети

САЩ изпратиха подводница с управляеми ракети в Близкия изток в момент, когато напрежението в региона нараства, предаде Дарик.

Министърът на отбраната Лойд Остин също така заяви, че самолетоносачът, който вече се е насочил към района, ще пристигне там по-бързо.

Този ход идва в отговор на опасенията за по-широк регионален конфликт след неотдавнашните убийства на висши лидери на "Хизбула" и "Хамас".

Това е сигнал за решимостта на САЩ да подпомогнат защитата на Израел от евентуално нападение от страна на Иран -  Остин заяви, че САЩ ще "предприемат всички възможни стъпки", за да защитят своя съюзник.

Иран е наблюдаван отблизо за всякакви индикации относно това как и кога би могъл да отговори на убийството на висшия политически лидер на Хамас Исмаил Хания в Техеран на 31 юли.

Иранците обвиниха Израел за убийството на Хания на тяхна територия и се заканиха да го накажат. Израел не е коментирал казуса. 

В изявление от неделя Пентагонът съобщи, че  Остин е изпратил в региона подводницата с управляеми ракети USS Georgia.

Той също така е наредил на ударната група на самолетоносача USS Abraham Lincoln, която носи изтребители F-35C, да ускори пътуването си дотам. Корабът вече беше на път да замени друг американски кораб в региона.

Остава неясно какво планира да направи Иран.

Междувременно друга възможна атака срещу Израел може да дойде от "Хизбула" - подкрепяната от Иран военизирана групировка и политическо движение в Ливан.

Терористичната групировка обеща да отговори на убийството от Израел на висшия командир Фуад Шукр в южните покрайнини на Бейрут, извършено само няколко часа преди убийството на Хания.

Администрацията на Байдън вярва, че прекратяване на огъня в Газа, при което се освобождават израелски заложници, би било най-добрият начин за успокояване на напрежението в региона, и призова за възобновяване на преговорите в четвъртък.

В неделя вечерта "Хамас" заяви, че Израел трябва да бъде принуден да изпълни вече представеното споразумение за примирие. По-рано се появи информация, че новият лидер на "Хамас" Яхия Синуар е съгласен на мир, но само при пълно изтегляне на израелските сили от Газа и без разполагане на международни сили там.

От "Хамас" заявиха, че всяко възобновяване на преговорите за прекратяване на огъня относно конфликта в Газа трябва да се основава на предишни планове, а не да се провеждат нови кръгове от преговори.

Сред съобщения в израелската преса САЩ все повече виждат частична отговорност в израелския министър-председател Бенямин Нетаняху - защото го обвиняват, че умиротворява крайно десни членове на своята коалиция, които се противопоставят на сделката.

Междувременно лидерите на Обединеното кралство, Франция и Германия подкрепиха призивите за възобновяване на преговорите за прекратяване на огъня.

"Съгласни сме, че не може да има повече отлагане", се казва в изявлението на министър-председателя на Обединеното кралство сър Киър Стармър, френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц.

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца