25 Декември, 2025

САЩ изпращат системи срещу дронове за защита на Дания

САЩ изпращат системи срещу дронове за защита на Дания

Снимка: архив

Решението бе взето след серия от полети на неидентифицирани дронове над страната, които причиниха временно затваряне на няколко летища

САЩ ще предоставят средства за противодействие на дронове на Дания по време на домакинството ѝ на срещата на върха на ЕС тази седмица, съобщи датското министерство на отбраната

Решението дойде след серия от полети на неидентифицирани дронове над страната, които причиниха временно затваряне на няколко летища.

Освен САЩ, и Финландия, Франция, Германия, Нидерландия, Норвегия, Полша и Швеция вече са изпратили подобни технологии в помощ на Копенхаген, съобщават БГНЕС и АФП. Там се опасяват от руски разузнавателни операции над военни обекти.

„Радваме се и сме благодарни, че и САЩ подкрепят Дания с противодронови способности във връзка с предстоящата среща на върха,“ се съобщава в публикация на министерството в X.

През последните дни са регистрирани дронове над датски военни обекти и летища, включително най-голямото в Северна Европа – Копенхагенското. Последното засечено прелитане е от 27 септември.

Копенхаген ще приеме над 40 държавни и правителствени ръководители в сряда и четвъртък. За сигурността на форума властите обявиха въздушното пространство на страната за затворено за всички цивилни дронове до петък, 3 октомври.

Датските власти не са идентифицирали извършителите, но държавни служители сочат Русия като вероятен източник. Поради опасения от саботаж и т.нар. хибридни атаки Дания повиши нивото на сигурност за енергийните си обекти до „оранжево“ – второто по сериозност. 

Сподели:

Коментари (0)

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Твърденията на руския диктатор, че Купянск вече е руски, бяха опровергани от самия Володимир Зеленски, който пък сподели, че се надява Путин да е умрял...

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

Взривове в Москва и старият рефлекс на Кремъл: виновни са британските служби

След взривовете в Русия кремълската пропагандна машина отново активира познатия наратив за „чуждия заговор“, в който Лондон и Киев се превръщат в универсално обяснение за вътрешната несигурност.

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Секретна стенограма разкрива, че още преди 20 години Путин е имал апетити към Украйна

Националните архиви на САЩ са публикували секретен документ - разговор между диктатора Владимир Путин до 43-ия президент на Америка Джордж У. Буш, от който стават ясни имперските амбиции на Кремъл