След постигнато споразумение между военната хунта
Съединените щати ще изтеглят войниците си от Нигер, съобщи БНР с позоваване на информирани източници.
Според тях е постигнато споразумение между военната хунта в страната и заместник-държавния секретар Кърт Кембъл, който се е съгласил на искането на назначения от нигерската армия премиер Али Маха-ман Ламин Зайн по време на разговори във Вашингтон.
Според източниците, двамата са се довогорили американска делегация да пристигне в столицата Ниамей в следващите дни - за уточняване на подробностите по изтеглянето.
Американските войници в Нигер са над хиляда и са разположени в две бази, в една от които има и дронове.
От 2018 година базата се използва за действия срещу "Ислямска държава" и клонове на "Ал Кайда" в района на Сахел.
През миналата година военните завзеха властта в африканската държава след преврат и заедно с новите управляващи в Буркина Фасо и Мали предприеха курс на прекратяване на военните споразумения със Запада.
Според информиран източник обаче, въпреки сегашната стъпка дипломатическите и икономическите отношения между Съединените щати и Нигер ще продължат.
Още от Свят
Путин отзова руския посланик във Великобритания, обвини Лондон в "конфронтация"
От дипломатическата мисия изтъкват, че Обединеното кралство действа като „съучастник и помагач“ на Киев, което Москва определя като кървави престъпления и терористични актове
Подготовката за война започна: Иран заплашва САЩ с ответен огън
Президентът на САЩ Доналд Тръмп доведе напрежението с Иран до самия връх с публикация в социалните медии, наричайки Ормузкия проток "американска територия"
ISW: Путин превръща „Единна Русия“ в партия на войната, иска капитулацията на Украйна
Според анализа на Института за изследване на войната с това руският президент допълнително затвърждава провоенната позиция на партията и я превръща в централна част от неформалната държавна идеология на Русия