19 Март, 2026

САЩ към Китай: Не е във ваш интерес да доставяте оръжия на Русия

САЩ към Китай: Не е във ваш интерес да доставяте оръжия на Русия

Джон Кърби

Вашингтон не се стреми към конфликт с Пекин, са категорични от Белия дом

Към момента САЩ не виждат никакви признаци, че Китай е предоставил на Русия оръжия за водене на пълномащабната война срещу Украйна. Това заяви представителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби по време на дискусия в навечерието на срещата на Г-7, предаде агенция УНИАН.

САЩ са убедени, че военната подкрепа на Руската федерация не е в интерес на Китай. „Не сме виждали китайците да предприемат такава стъпка, за да предоставят смъртоносни средства на руската армия... не вярваме, че това е в интерес на Китай“, каза представителят на Белия дом.

САЩ не се стремят към конфликт с Китай, каза той, тъй като „няма причина това напрежение да ескалира в някаква друга форма".

Кърби добави, че Вашингтон иска да запази комуникационните линии с Пекин отворени. „Искаме отново да съберем екипите... Президентът Байдън иска да се върне към този дух от Бали [на срещата на върха на Г-7 през ноември 2022 г.]“, каза Кърби.

На фона на постоянните провали на Русия на фронта и огромните загуби на оръжия, често се появяват съобщения, че Китай доставя на Руската федерация оръжие за войната срещу Украйна. В същото време подобни изявления се отричат ​​в самия Пекин. Досега и САЩ нямат доказателства, че Си Дзинпин оказва военна подкрепа на режима на Путин.
Сподели:

Коментари (0)

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Иля Ремесло подкрепяше войната срещу Украйна, но се разочарова от Путин. За последен път толкова открито диктаторът в Русия беше критикуван от Игор Гиркин-Стрелков и Алексей Навални.

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

"Без никакво съмнение убийството на една такава личност говори за нейната значимост", се казва в изявлението на върховния лидер на Иран

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света,  Иран обеща да отговори на атаката

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света, Иран обеща да отговори на атаката

То играе решаваща роля за снабдяването на Иран с газ и има съществено значение за световния газов пазар