28 Февруари, 2026

САЩ: Китай може да използва веригите за доставки като оръжие

САЩ: Китай може да използва веригите за доставки като оръжие

Това би могло да представлява особена опасност, ако Китай завладее Тайван,

В САЩ се засилват опасенията, че Китай ще използва силата си в световните вериги за доставки като допълнително оръжие за укрепване на своята политическа и военна мощ, показва годишният доклад на американското разузнаване, предаде АФП.

В "Годишната оценка на заплахите", издадена от директора на националното разузнаване, се казва, че Китай вече използва господстващото си положение във веригата за доставки, за да принуждава чуждестранни компании и държави да му прехвърлят технологии и интелектуална собственост.

Но разузнавателната общност на САЩ вижда, че Пекин използва тази икономическа мощ паралелно с военната сила, за да си осигури регионално и глобално влияние.

"Правителството на Китай е способно да използва доминиращите си позиции в ключови световни вериги за доставки в опит да постигне целите си, макар и вероятно не без значителни разходи за себе си", се казва в доклада.

Това би могло да представлява особена опасност, ако Китай успее да завладее Тайван, друг водещ доставчик на промишлени и технологични компоненти, се казва в доклада.

Завземането на Тайван от Китай "вероятно ще има широкообхватни последици, включително нарушаване на световните вериги за доставки на полупроводникови чипове, тъй като Тайван доминира в производството на най-съвременни чипове", се казва в доклада.

Докладът "Годишна заплаха" изтъква доминиращата роля на Китай в технологичните сектори, включително полупроводниците, критичните минерали, батериите, слънчевите панели и фармацевтичните продукти.

В него се посочва речта на китайския президент Си Дзинпин от април 2020 г., в която той заявява, че Китай се стреми да увеличи контрола върху ключови вериги за доставки, за да може "да използва тези зависимости на веригите за доставки, за да заплашва и да прекъсва чужди държави по време на криза".

"Доминирането на Китай на тези пазари би могло да представлява значителен риск за производствените и потребителските сектори на САЩ и Запада, ако правителството на Китай успее умело да използва господстващото си положение с цел политическа или икономическа изгода", се казва в доклада.

В доклада за заплахите се посочват и други конкретни военни предизвикателства от страна на Китай.

В него се казва, че конвенционалният ракетен потенциал на Ракетните сили на Народноосвободителната армия "вероятно" вече представлява сериозна заплаха за американските сили и бази в Източна Азия.

В областта на космоса до 2030 г. Китай вероятно ще бъде "на световно ниво" във всички области на технологиите, с изключение на няколко специфични.

Дотогава и търговският космически сектор на Китай ще бъде основен глобален конкурент, който може да подбие цените на западните съперници, се казва в доклада. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведският министър на отбраната Пол Йонсон заяви, че има „силна връзка“ между сваления дрон и руски плавателен съд, намиращ се в шведски териториални води

Тръмп: Разочарован съм от Иран, но още не съм взел решение за атака

Тръмп: Разочарован съм от Иран, но още не съм взел решение за атака

"Не искаме Иран да притежава ядрени оръжия, а те не казват тези златни думи“

Новата украинска балистична ракета FP-7 премина успешни изпитания (видео)

Новата украинска балистична ракета FP-7 премина успешни изпитания (видео)

FP-7 е разработена като оръжие, способно да преодолява системите за противовъздушна отбрана около руската столица