21 Декември, 2025

САЩ налагат санкции на сръбската НИС, притежавана от "Газпром", но Вучич не иска промяна в собствеността

САЩ налагат санкции на сръбската НИС, притежавана от "Газпром", но Вучич не иска промяна в собствеността

Александър Вучич Снимка: EPA/BGNES

"Директните санкции срещу НИС ни поставят в много трудна позиция"

Сръбският президент Александър Вучич днес отново заяви, че срещу сръбската петролна компания НИС ще бъдат наложени директни санкции.

НИС е собственост на руската "Газпром".

По време правителственото заседание днес Вучич обясни, че "САЩ ще наложат санкции, не общи, не само финансови, а цялостни санкции срещу НИС".

"Нямаме място за хленчене и вайкане и анализиране кое е справедливо и кое правилно. Очевидно не. Но това ще оставим на политиците и анализаторите да ни кажат как е могло всичко да е по-различно." - каза още Вучич.

"Директните санкции срещу НИС ни поставят в много трудна позиция, защото след известно време, не само за доставките на петрол, ще имаме проблеми с рафинерията, нефтохимията и по същество с оцеляването на икономиката, която имаме днес. Не можете да вземете резервни части, но ние досега се справяхме, влизайки през други фирми, опитвайки се да спасим всичко, което може да се спаси." - коментира той. 

Вучич посочи, че сега се поставя въпросът защо сега и че той знае отговора - това е заради войната в Украйна, но смята, че всъщност това е фактът, че руска компания е реализирала висока печалба през миналата година. 

По думите му, Държавният департамент на САЩ е дал на Сърбия 30 дни да обмисли алтернативни решения на ситуацията и че окончателното решение ще бъде взето до 15 март.

"Днес ще проведа допълнителни дискусии с посланика на САЩ Кристофър Хил, който ще бъде информиран за действията. Те ще ни дадат 30 дни, за да разгледаме опциите и да започнем действие, а след 60 дни трябва да завършим процеса. Те ще обявят официално това решение преди 15-ти, трябва да знаем какво ще правим преди 15-ти февруари.“ - каза още Вучич.

Финансовият министър Синиша Мали прекъсна Вучич и каза, че това не може да бъде позволено.

"Това е просто пореден опит за дестабилизация на Сърбия отвън, но няма основание да твърди това категорично...Първо ще говоря с новата американска администрация на президента Тръмп, а след това с Путин за това. Русия и Азербайджан са важни партньори на Сърбия в това отношение. Възможно е поскъпване на електроенергията, което също може да бъде причинено от тази ситуация." - отбеляза Александър Вучич, като се обърна към премиера Милош Вучетич: "Да сформираме два екипа, които трябва да бъдат под ваша координация, аз ще помогна в разговора с Путин, единият е за преговорите за газовото споразумение, за да имаме газ, а другият е екипът, който засяга НИС." 

"Знам, че мнозина видяха това като своя възможност, без да питат откъде са парите, защото смятаха, че е време да откраднат нещо. Вярвам, че никой от нас не трябва да приема логиката от 1945 г. и изземването на имущество, така че не мисля, че трябва да изземваме имущество от руснаците." - посочи Вучич. /БГНЕС 

Сподели:

Коментари (0)

Руски войски отвлякоха около 50 жители от украинската Сумска област

Руски войски отвлякоха около 50 жители от украинската Сумска област

Руските сили незаконно са задържали около 50 цивилни – жители на село Храбовске – като са ги държали без достъп до комуникации и без подходящи условия. На 20 декември те са били насилствено отвлечени в Русия.

Макрон пристигна в ОАЕ, за да празнува Коледа с френските войници

Макрон пристигна в ОАЕ, за да празнува Коледа с френските войници

Френският президент традиционно прекарва празничния период в края на годината с френски военни, разположени зад граница, като в Обединените арабски емирства те са над 900

Пратеникът на Русия: Западни медии тласкат към война и спъват мирния план на Тръмп

Пратеникът на Русия: Западни медии тласкат към война и спъват мирния план на Тръмп

„Нека признаем съществуването на добре финансирана и координирана кампания за подстрекаване към война в медиите на САЩ, Обединеното кралство и ЕС, насочена към подкопаване на мирния план на президента Тръмп."