22 Юни, 2026

САЩ наложиха санкции на четирима руски агенти, замесени в отравянето на Навални

САЩ наложиха санкции на четирима руски агенти, замесени в отравянето на Навални

По закона "Магнитски"

Администрацията на президента Джо Байдън наложи санкции и визови ограничения на четирима руски агенти, замесени в отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални през 2020 г.

Алексей Александров, Константин Кудрявцев, Иван Осипов и Владимир Паняев са санкционирани съгласно Глобалния закон "Магнитски" за това, че са "действали като агенти на или от името на лице по въпрос, свързан с извънсъдебни убийства, изтезания или други груби нарушения на международно признати права на човека, извършени срещу лица, които се опитват да разкрият незаконна дейност, извършвана от служители на правителството на Руската федерация", посочват от Министерството на финансите на САЩ. И на четиримата вече бяха наложени санкции от друг орган през август 2021 г.

Държавният департамент наложи визови санкции на лицата, като блокира влизането им и на най-близките членове на семействата им в Съединените щати.

"Днешните действия са напомняне, че за нарушаването на международно признатите права на човека има последствия. Съединените щати ще продължат да използват органите, с които разполагат, за да насърчават търсенето на отговорност за подобни жестоки деяния", заяви държавният секретар Антъни Блинкън.

През август 2020 г. Навални припадна по време на полет от сибирския град Томск до Москва, след като беше отровен с нервнопаралитичното вещество "новичок". Той беше евакуиран в Берлин и лекуван в германската столица преди да се върне в Русия през януари 2021 г., където беше задържан. /БГНЕС

Сподели:
Крах на енергийния гигант на Русия: акциите на „Газпром“ се сринаха до нивото от 2009 година

Крах на енергийния гигант на Русия: акциите на „Газпром“ се сринаха до нивото от 2009 година

Отбелязва се, че книжата на компанията са под натиска на няколко негативни фактора едновременно:

Оставката на Стармър: Срещата между ЕС и Великобритания е под въпрос

Оставката на Стармър: Срещата между ЕС и Великобритания е под въпрос

Разговорите трябваше да се състоят между Киър Стармър, председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антонио Коща

Експерт за ултиматума на Зеленски: Лукашенко за първи път се оказа в такъв шпагат

Експерт за ултиматума на Зеленски: Лукашенко за първи път се оказа в такъв шпагат

Самопровъзгласилият се президент на Беларус трябва да избере между Русия и възможни удари от страна на Украйна.

Коментари (0)