3 Август, 2026

САЩ: Насърчаваме всички страни да признаят Хуан Гуайдо като временен президент на Венецуела

САЩ: Насърчаваме всички страни да признаят Хуан Гуайдо като временен президент на Венецуела

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео приветства признаването от страна на големите европейски сили на лидера на опозицията във Венецуела Хуан Гуайдо като временен президент на страната и призова другите държави да последват примера им, предава AFP.
„Насърчаваме всички страни, включително и други държави-членки на ЕС, да подкрепят венецуелския народ, като признаят временния президент Гуайдо и подкрепят усилията на Националното събрание да върне конституционната демокрация във Венецуела", се казва в изявление на Помпео.

Американският допломат също така поднови призива на САЩ към военните във Венецуела да оттеглят подкрепата си за Николас Мадуро.
„Повтаряме призива си към венецуелските военни и сили за сигурност да подкрепят Конституцията на страната и да защитят всички венецуелски граждани, включително временния президент Гуайдо и неговото семейство, както и американските и други чужди граждани във Венецуела", заяви Помпео.
Големите европейски държави, включително Великобритания, Франция, Германия и Испания, признаха Гуайдо за временен президент на латиноамериканската страна, докато не бъдат проведени нови избори. Николас Мадуро отхвърли европейския ултиматум за свикване на нов вот.
Но не всички в ЕС са на едно мнение по отношение на кризата във Венецуела. Италия и Гърция отказаха да признаят Гуайдо за временен президент на страната, а Брюксел обвини Рим и Атина за блокирането на опита на ЕС за по-строги действия спрямо Каракас. 

 България трябва да се въздържи от подкрепа на предложената европейска позиция, заяви официаелно президентът Румен Радев, както съобщихме. 

Сподели:
Буданов: Специалните мерки за принуждаване на Русия към мир продължават

Буданов: Специалните мерки за принуждаване на Русия към мир продължават

Той отбеляза, че Кремъл и досега погрешно смята, че ще успее да постигне целите си по военен път.

Зеленски освободи посланичката на Украйна в САЩ

Зеленски освободи посланичката на Украйна в САЩ

„Това е мое лично решение, продиктувано от лични обстоятелства, за които вече съм говорила“, написа тя

Тръмп пак се озъби на Иран: Военна блокада до споразумение или пълна капитулация

Тръмп пак се озъби на Иран: Военна блокада до споразумение или пълна капитулация

Иранското външно министерство заяви, че единствените разговори, които води, са с Оман и са посветени на планове за споделен контрол над Ормузкия проток

Коментари (0)