28 Август, 2026

САЩ настояха Япония да прекрати вноса на енергия от Русия

Американският министър на финансите Скот Бесент отбеляза в X, че е обсъдил с японския министър на финансите Кацунобу Като, който е на посещение във Вашингтон, „очакванията на САЩ Япония да спре вноса на руска енергия“

Вашингтон иска Япония да прекрати вноса на руска енергия

Това заяви американският министър на финансите Скот Бесент, часове след като американският президент Доналд Тръмп обяви, че Индия ще спре да купува петрол от Москва.

Бесент отбеляза в X, че е обсъдил с японския министър на финансите Кацунобу Като, който е на посещение във Вашингтон, „очакванията на САЩ Япония да спре вноса на руска енергия“.

Япония разчита в голяма степен на вноса на петрол и газ от чужбина, предаде АФП.

През 2023 г. Япония похарчи 582 млрд. йени (3,9 млрд. долара) за внос на руски втечнен природен газ (ВПГ), според последните налични митнически данни.

Това представлява 8,9% от общия ѝ внос на ВПГ.

Като отказа да коментира изказването на Бесент. „Бих искал да се въздържа от коментари по изказванията на други министри“, каза Като.

„Ние сме решени да направим всичко възможно, за да постигнем справедлив мир в Украйна, като координираме действията си с другите страни от Г-7“, посочи той.

По-рано Тръмп заяви, че индийският премиер Нарендра Моди му е обещал, че Ню Делхи ще спре да купува руски петрол.

„Знаете, че не може да се направи веднага. Това е процес, който отнема малко време, но той скоро ще приключи“, каза Тръмп.

Моди преди това защити покупката на петрол от Русия – исторически партньор на Индия – въпреки инвазията на Москва в Украйна.

През август Тръмп увеличи митата върху индийския износ за САЩ до 50%, с помощниците на Тръмп обвиниха Индия, че подпомага войната на Русия в Украйна.

Бесент обясни, че той и Като са обсъдили и „планове за мобилизиране на стратегическите инвестиции на Япония в САЩ чрез търговското и инвестиционно споразумение между САЩ и Япония“./БГНЕС

Сподели:
WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред

WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред

Континентът напредваше в областта на възобновяемите енергийни източници: вятърната и слънчевата енергия сега представляват 34% от производството на електроенергия, в сравнение с 20% през 2021 г. ЕС все още твърди, че може да достигне нулеви нетни емисии до 2050 г., пише The Wall Street Journal.

Русия заплаши Великобритания с военни удари заради ракетите за Украйна, Лондон: Заставаме срещу руската агресия

Русия заплаши Великобритания с военни удари заради ракетите за Украйна, Лондон: Заставаме срещу руската агресия

"Русия не бива да се съмнява в решимостта на това правителство да се противопостави на руската агресия в Украйна и срещу Обединеното кралство и нашите съюзници"

Тръмп: Русия няма да нападне територия на НАТО, водил съм разговори с Путин

Тръмп: Русия няма да нападне територия на НАТО, водил съм разговори с Путин

„Мисля, че Русия се държи доста добре по отношение на Ормузкия проток“

Коментари (0)