Министерството на отбраната на Вашингтон обмисля изтеглянето на около половината от 20-те хиляди военнослужещи, изпратени в Източния фланг на НАТО и ЕС в отговор на руската инвазия в Украйна през 2022 г.
САЩ обмислят предложение за изтегляне на около 10 000 военнослужещи от Полша и Румъния.
Източници от САЩ и Европа съобщиха за Ен Би Си, че Министерството на отбраната на Вашингтон обмисля изтеглянето на около половината от 20-те хиляди военнослужещи, изпратени в Източна Европа в отговор на руската инвазия в Украйна през 2022 г.
Всеки подобен ход би предизвикал шокова вълна в Източния фланг на НАТО и ЕС.
Командващият силите на САЩ в Европа наскоро заяви пред Конгреса, че препоръчва запазване на числеността на войските на нивата от последните няколко години.
„Моят съвет е да се запази тази позиция на силите, каквато е сега“, заяви генерал Кристофър Каволи.
Запитан дали евентуално изтегляне ще се отрази на способността на САЩ да реагират на криза в Източна Европа или на потенциален конфликт с Русия, Каволи отговори, че "ще се отрази".
Още от Свят
Европейски лидери предупреждават за нова заплаха от Изток
Причина за безпокойството на Лондон, Париж и Берлин са действия на Китай във водите на изток от Тайван, които застрашават регионалната стабилност и свободно корабоплаване
ЕС: Използването на звуково оръжие в Сърбия да бъде разследвано без политически натиск
"Очакваме всяко разследване по този въпрос да бъде проведено изцяло в съответствие със закона и без никакъв политически натиск или впечатление за политическо влияние“, каза говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие
Пакистан посочи кога САЩ и Иран възобновяват техническите преговори
Говорителят на пакистанското външно министерство Тахир Андраби посочи 30 юни като вероятна дата