9 Юли, 2026

САЩ обмислят да блокират кредит на МВФ за Иран за борба с Covid-19

САЩ обмислят да блокират кредит на МВФ за Иран за борба с Covid-19

САЩ възнамеряват да блокират предоставянето на кредит от МВФ за Иран на стойност 5 милиарда долара за борба с коронавируса. Това съобщи „Wall Street Journal“, позовавайки се на информация от администрацията на президента, цитиран от БГНЕС.

Според САЩ, Иран разполага с милиарди долари във Фонда за национално развитие, който се формира от приходите от продажбата на нефт и газ. Ако Международният валутен фонд (МВФ) финансира Техеран, той ще използва парите не за борба с коронавируса, а за да помогне на икономиката, пострадала от американските санкции или ще пренасочи средствата за финансиране към свои съюзници в Близкия изток. Специалният представител на САЩ за Иран Байран Хук смята, че Техеран просто трябва да пренасочи за борба с коронавируса средствата, които изразходва за различни военни операции.

Както подчертава изданието, САЩ са най-големият акционер на МВФ, което до голяма степен е определящо дали поисканите от някоя държава пари ще бъдат отпуснати. В същото време някои от останалите членове на организацията може да не споделят позицията на Вашингтон и да гласуват в полза на друго решение.

На 12 март министърът на външните работи на Иран Мохамад Джавад Зариф съобщи, че Иран ще поиска от МВФ помощ в размер на 5 милиарда долара за борба срещу разпространението на коронавируса в страната.

Според последните данни, в Иран броят на заразените надхвърля 62 000, а смъртните случаи вече са 3 872.

Сподели:
Радев обсъди с полската WZL-2 продължаването на поддръжката на българските МиГ-29 "през следавщите години"

Радев обсъди с полската WZL-2 продължаването на поддръжката на българските МиГ-29 "през следавщите години"

Представителите на WZL-2 са заявили пълна готовност да продължат "да оказват необходимото съдействие"

Епидемията от ебола се разпространява по-бързо от която и да било предишна

Епидемията от ебола се разпространява по-бързо от която и да било предишна

В Конго починаха 600 души сред общо 1759 потвърдени случая на заразяване от началото на епидемията

Италия експулсира двама руски военни аташета за шпионаж - включително за мисията на НАТО в България

Италия експулсира двама руски военни аташета за шпионаж - включително за мисията на НАТО в България

"Москва продължава да използва своите хибридни средства, за да атакува Запада и Италия"

Коментари (0)