12 Януари, 2026

САЩ обвиниха "Вагнер" за убийства в Мали

САЩ обвиниха "Вагнер" за убийства в Мали

В доклад на ООН се казва, че са екзекутирани най-малко 500 души

В доклад на ООН се казва, че военната хунта в Мали е екзекутирала най-малко 500 души през 2022 г. – убийствата са извършени съвместно с чуждестранни сили, съобщава VoA. По данни на САЩ, става дума за руската армия „Вагнер“.

Върховната комисия на ООН по правата на човека публикува в петък разследване на антиджихадистка операция, осъществена през март 2022 г. в централния град Мура. По данни на следователите, сред убитите 500 души има около 20 жени и 7 деца.

58 жени и момичета са станали жертви на изнасилвания и други форми на сексуално насилие.

В доклада на ООН не са посочени данни за чужденците, но САЩ заявиха, че за убийствата е отговорна руската армия „Вагнер“, която установи тесни връзки с хунтата в Мали и играе все по-голяма роля в Африка.

В изявление на говорителя на Държавния департамент Матю Милър се казва, че Съединените щати са потресени от пренебрежението към човешкия живот, проявено от малийските въоръжени сили в колаборация с подкрепяната от Кремъл престъпна организация „Вагнер“.

Американската страна посочва, че войниците от „Вагнер“ постоянно участват в безчинства, включително убийства, сексуално насилие и мъчения в Мали и други страни, борещи се с вътрешна нестабилност.

Броят на убитите, посочен в доклада, прави това злодеяние най-страшното в страната след избухването на въстанието на джихадистите през 2012 г.

Превод Faktor.bg
Сподели:

Коментари (0)

Еврокомисарят по отбраната: Ако САЩ нападнат Гренландия, това ще е краят на НАТО

Еврокомисарят по отбраната: Ако САЩ нападнат Гренландия, това ще е краят на НАТО

"Кой ще признае тази окупация и какви ще са последиците за всички аспекти на отношенията между САЩ и Европа, включително търговията например, където и американците могат да се сблъскат с доста болезнени негативни последствия?"

Русия се хвали, че с „Орешник“ е ударила авиационен завод, унищожила е съчинениятата на Ленин

Русия се хвали, че с „Орешник“ е ударила авиационен завод, унищожила е съчинениятата на Ленин

Украйна потвърди, че ракетата е била изстреляна в района на Лвов, който е близо до границата с ЕС, и публикува снимки на фрагменти от ракетата

ЕП забрани достъпа на ирански дипломати и представители до сградите си

ЕП забрани достъпа на ирански дипломати и представители до сградите си

„Тази институция няма да съдейства за легитимизирането на този режим, който се поддържа чрез изтезания, репресии и убийства.“