30 Април, 2026

САЩ: Очакваме РСМ да спазва Преспанското споразумение

САЩ: Очакваме РСМ да спазва Преспанското споразумение

ВМРО-ДПМНЕ обяви че то противоречи на националните интереси на РСМ

„САЩ очакват Северна Македония да запази духа на Преспанското споразумение, а обществената дискусия да се основава на факти.“

Това съобщи Държавният департамент на САЩ за "Гласът на Америка".

Медиите в Гърция пишат, че Атина следи отблизо политическите изявления, свързани с Преспанското споразумение, и използването на името Македония в предизборната кампания на някои кандидати.

"Както САЩ остават ангажирани със Споразумението от Преспа, така и ние очакваме Северна Македония да запази този дух, а общественият дискурс да остане основан на факти и да се корени в ангажимента за бъдещето на Северна Македония в ЕС." - каза говорител на Държавния департамент, запитан дали САЩ са загрижени за евентуално подкопаване на Споразумението от Преспа.

През 2021 г. президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, която предвиждаше замразяване на активи и забрана за влизане в САЩ на лица, които работят срещу Споразумението от Преспа и Охридското рамково споразумение.

"Лицата, които са отговорни или участват, пряко или непряко, в нарушение или в действие, което възпрепятства или застрашава изпълнението на което и да е регионално споразумение за сигурност, мир или сътрудничество, или рамково споразумение, свързано със Западните Балкани, включително Договора от Преспа от 2018 г., Охридското рамково споразумение от 2001 г.", се казва в изпълнителната заповед на Байдън.

След това Държавният департамент поясни, че изпълнителната заповед не се отнася само за лица в страните от Западните Балкани, които застрашават Споразумението от Преспа, но и в други страни.

След заповедта на Байдън опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ в писмено изявление заяви, че не е участвала в преговорите и внасянето на Преспанското споразумение в парламента и че то противоречи на македонските национални интереси. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп срещу Конгреса: Демократите готвят дело за „незаконна война“ с Иран

Тръмп срещу Конгреса: Демократите готвят дело за „незаконна война“ с Иран

Критики за нарушаване на Закона за военните правомощия, нарастващи жертви и липса на ясна стратегия засилват натиска върху Белия дом

Руски генерал атакува Путин: Време е да започнем да воюваме наистина...

Руски генерал атакува Путин: Време е да започнем да воюваме наистина...

Юрий Балуевски отправи остри критики към Владимир Путин заради неуспехите във войната срещу Украйна

Зеленски отговори на предложение на Путин за спиране на огъня на 9 май

Зеленски отговори на предложение на Путин за спиране на огъня на 9 май

„Нашето предложение е дългосрочно прекратяване на огъня, гарантиращо надеждна сигурност за хората и траен мир“, заяви украинският президент