28 Февруари, 2026

САЩ определиха Додик като заплаха за оцеляването на Босна и Херцеговина

САЩ определиха Додик като заплаха за оцеляването на Босна и Херцеговина

Милорад Додик

„Съединените щати смятат лидера на босненските сърби Милорад Додик за заплаха за стабилността и са готови да реагират на всяка заплаха за оцеляването на Босна и Херцеговина (БиХ) като държава“.

Това заяви американският посланик в Сараево Майкъл Мърфи в интервю за телевизия N1

Мърфи определи заплахите на Додик за отделяне на Република Сръбска (РС) от БиХ като „напълно неприемливи“.

Посланикът припомни изявленията на Додик, че "не иска да диша един въздух с бошняците", като подчерта, че това трябва да тревожи всички, включително международната общност.

„Оценките на на правителството на САЩ подчертават колко голяма заплаха е Додик за БиХ и нейното бъдеще, поради което от 2017 г. той е обект на санкции, които му забраняват да пътува до САЩ“, добави той.

Дипломатът заяви, че САЩ няма да променят политиката си на санкции и ще бъдат непреклонни пред действията на президентът на РС, който тласка БиХ към конфликт.

„САЩ подкрепят териториалната цялост, суверенитета и мултиетническия характер на БиХ“, подчерта Мърфи.

„САЩ няма да гледат спокойно на възможността за избухване на нов конфликт на територията на БиХ и затова категорично подкрепят продължаването на военната мисия на ЕС (EUFOR), но и решимостта на НАТО да не допусне никакви вакуум в сигурността“, завърши той./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Фон дер Лайен и Коща с призив за „максимална сдържаност” след ударите по Иран

Фон дер Лайен и Коща с призив за „максимална сдържаност” след ударите по Иран

САЩ и Израел извършиха серия от удари срещу Иран, като израелската обществена телевизия съобщава, че сред целите е бил и върховният ирански лидер Аятолах Али Хаменей

Украински дронове взривиха руска радарна станция за С-300В, удариха команден пункт и логистика

Украински дронове взривиха руска радарна станция за С-300В, удариха команден пункт и логистика

Оператори на 412-та отделна бригада „Немезис“ от Силите за безпилотни системи са унищожили радарната станция на Противовъздушна система С-300В с украински дрон със среден удар

Лидерът на Иран и началникът на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция може да са били убити

Лидерът на Иран и началникът на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция може да са били убити

Отбелязва се, че ударите са причинили „много значителни щети“ на ръководството на иранския режим и неговите военни командири.