17 Февруари, 2025

В САЩ осъдиха бившия президент на Хондурас на 45 г. затвор за трафик на кокаин

В САЩ осъдиха бившия президент на Хондурас на 45 г. затвор за трафик на кокаин

Отговорен е за вноса на стотици тонове в САЩ

Съдът в Ню Йорк осъди бившия хондураски президент Хуан Орландо Ернандес на 45 години затвор, след като беше признат за виновен за трафик на стотици тонове кокаин в САЩ, предаде АФП.

Преди произнасянето на присъдата пред сградата на съда в Манхатън се събраха протестиращи срещу Ернандес, които размахваха плакати, осъждащи престъпленията на бившия държавен глава.

"Ролята на Ернандес беше да използва политическата си власт като председател на Конгреса и президент на Хондурас, за да ограничи рисковете на наркотрафикантите в замяна на пари", заяви съдия Кевин Кастел.

Кастел заяви, че Ернандес е осигурил полицейска и военна подкрепа и е помогнал за изпращането на 400 тона наркотици на стойност 10 млрд. долара по пазарни цени в САЩ.

Присъдата, която включваше и глоба от 8 млн. долара, беше по-малка от поискания от прокурорите доживотен затвор - въпреки че възрастта на Ернандес - 55 години, означава, че той може да умре зад решетките. /БГНЕС


Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца