САЩ отложиха санкциите срещу петролната компания на Сърбия - „Газпром“ вече договори 4 отлагания
Ако санкциите бъдат приложени, те ще изискват пълното оттегляне на руските интереси и продажбата на руските акции - или национализация
За четвърти път американската администрация отложи налагането на санкции на сръбската петролна компания NIS. Санкциите са отложени с още един месец до 29 юли.
От NIS, която управлява единствената петролна рафинерия в страната, заявиха пред АФП, че правителството на САЩ се е съгласило да отложи санкциите, които бяха обявени за първи път през януари като част от мерките на Вашингтон срещу руския енергиен сектор. Мажоритарен собственик на NIS е руският енергиен гигант „Газпром“.
„Министерството на финансите на САЩ издаде нов специален лиценз, с който се отлага пълното прилагане на санкциите“, заявиха от фирмата.
„Газпром“ вече успя да договори четири удължавания на срока, за да избегне широкия пакет от санкции, които първоначално трябваше да започнат да действат през февруари.
Ако бъдат приложени, тези санкции ще изискват пълното оттегляне на руските интереси и продажбата на руските акции - или национализация.
Въведена от бившия президент на САЩ Джо Байдън, мярката имаше за цел да ограничи потока на печалби към Москва след нахлуването ѝ в Украйна.
Сърбия поддържа близки отношения с Русия след инвазията и отказва да наложи санкции, за разлика от ЕС, към който се надява да се присъедини.
Сърбия разчита до голяма степен на доставките на руски газ, осигурявани от NIS.
Договорът между Белград и Москва, подписан през пролетта на 2022 г., трябваше да изтече в края на май. Той беше удължен до края на септември. /БГНЕС
Още от Свят
Москва ревна срещу задържането на "сенчест " танкер, руският капитан отказал да се подчини на френските власти
„Смятаме тези действия за незаконни. Те граничат с международно пиратство“, заяви прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от АФП.
Forbes: Тръмп може да „притисне“ Путин в Балтийско море и да го принуди да спре войната
Руските балтийски пристанища като Приморск и Уст-Луга са ключови възли в системата за износ на енергийни ресурси на Москва
Русия сгъстява системите за противовъздушна отбрана по покривите в центъра на Москва
Разполагането на нова ПВО система в бизнес центъра Nord Star породи опасения за безопасността на гражданите, тъй като близките жилищни и училищни сгради могат да са изложени на риск от ракетни отломки и стрелба по военни цели