19 Февруари, 2026

САЩ поставиха в черния си списък компании от Германия, Франция, Русия, Италия и България

САЩ поставиха в черния си списък компании от Германия, Франция, Русия, Италия и България

Ограничава се достъпът на компаниите до американски технологии от висок клас

Министерството на търговията на САЩ включи предприятия от Германия, Франция, Русия, Италия и България сред 77-те физически и юридически лица, попаднали под ограничения в черен списък. Информацията, цитирана от ТАСС, е публикувана в документ на Бюрото за промишленост и сигурност (BIS) на САЩ, предаде bta

Става дума за две френски компании (France Tech Services и Satori Corporation), две германски (Maintenance Services International GmbH - MSI и MRS GmbH), две руски - Космос комплект (Kosmos Komplekt) и Совтест комп (Sovtest Comp), една италианска (Zigma Aviation) и българската Мулти Технолоджи Интегрейшън Груп ЕООД - МТИГ (Multi Technology Integration Group EOOD - MTIG). В черния списък са и предприятия от Малта, Обединените арабски емирства и Пакистан.

В текста, цитиран от ТАСС, се посочва, че руските компанини Космос комплект и Совтест комп, българската Мулти Технолоджи Интегрейшън Груп и свързаните с тях лица Димитър Димитров, Иляс Сабиров, Мариана Гаргова и Милан Димитров са изброени в списъка "въз основа на опити за придобиване и реекспорт на продукция от американски произход за дейности, противоречащи на интересите на националната сигурност и външната политика на САЩ".

". . . Има основания да се предполага, че Космос комплект и Совтест комп са използвали МТИГ като подставена компания за придобиване на радиационни части и други чувствителни компоненти и реекспорт на тези американски продукти в Русия без необходимия лиценз", пише в документа.

Като цяло повечето компании са от Китай. Сред тях са водещият производител на компютърни чипове Ес Ем Ай Си (SMIC) и гигантът в производството на дронове Ес Зед Ди Джей Ай Текнолъджи (SZ DJI Technology Co). Има и една от Хонконг.

Чрез този черен списък се ограничава достъпът на компаниите до американски технологии от висок клас, като за целта се изисква специален лиценз. 

Сподели:

Коментари (0)

Общи ползи за бизнеса, занимаващ се с внос и износ

Общи ползи за бизнеса, занимаващ се с внос и износ

Премахва се валутният риск при сделки с партньори от държавите в еврозоната, договорите, фактурите и плащанията вече се извършват в една и съща валута, което елиминира необходимостта от допълнително превалутиране и защита срещу колебания в обменните курсове

Вълна от фалити на петролни компании в Русия - заради санкциите

Вълна от фалити на петролни компании в Русия - заради санкциите

Половината от компаниите, произвеждащи петрол в Русия, вече са нерентабилни - намаляващите приходи от износа и високият основен лихвен процент създават „взривоопасен коктейл“ за руския петролен сектор

От семейство Тръмп се опитват да спечелят от бума на военните дронове

От семейство Тръмп се опитват да спечелят от бума на военните дронове

Ерик Тръмп, вторият по възраст син на президента на САЩ Доналд Тръмп, инвестира 1,5 милиарда долара в обединение на производители на дронове – Xtend и JFB Construction Holdings