13 Януари, 2026

САЩ предложиха на Турция ракети „Пейтриът”

САЩ предложиха на Турция ракети „Пейтриът”

Делегацията води разговори в Председателството на военната промишленост

Намираща се на посещение в Анкара делегация от САЩ предложи на Турция продажба на американски системи за ПВО „Пейтриът”, предаде Анадолската агенция (АА). Делегацията води разговори в Председателството на военната промишленост с участието на представители също на външно министерство и на министерството на националната отбрана. Държавният департамент на САЩ одобри на 19 декември м.г. сделката за „Пейтриът” на обща стойност 3.5 млрд. ЩД. Тя включва 80 бр. усъвършенствани управляеми ракети „Patriot” от типа „MIM-104E”, 60 бр. ракети „Patriot-3 (PAC-3)” с разширени възможности; както и съответното оборудване.

Агенцията за сътрудничество в отбранителната сигурност към Пентагона е уведомила днес Конгреса за тази продажба се посочва в официално съобщение по темата на Държавния департамент на САЩ.

В предлагания от Вашингтон отбранителен пакет са включени 4 бр. радарни комплекта от типа „AN/MQP-65”; 4 системи за контрол и прихващане на целите; 10 комплекта антенни системи; 20 пускови установки „M903”; 5 електрически централи; свързочни средства, апарати за изпитания, диапазони програми, помощно оборудване.

От дълго време САЩ иска Турция да се откаже от покупката от Русия на ЗРК „С-400”. Анкара обаче не е съгласна анулирането на доставките на ЗРК „С-400” да е предварително условия за покупката на „Пейтриът” от САЩ.

Успоредно с цената на предлаганите от Вашингтон ПВО системи, Анкара има и друго очакване – а именно за споделяне на технологията за производството на „Пейтриът”. Затова Турция иска да получи „примамливо” предложение от САЩ за трансфер на технологии,, посочва още АА.

Сподели:

Коментари (0)

Неизвестни дронове атакуваха едновременно три танкера в Черно море

Неизвестни дронове атакуваха едновременно три танкера в Черно море

Кой стои зад нападенията срещу танкерите, не е ясно. Украйна не е правила официални изявления.

Военен анализатор: Абсурдният „танк-глухарче“ показва докъде стига отчаянието на Путин

Военен анализатор: Абсурдният „танк-глухарче“ показва докъде стига отчаянието на Путин

Руската армия все по-често прибягва до остаряла техника и тактики, докато Украйна, при условие на достатъчни доставки на модерно въоръжение, запазва потенциала да изтощава противника и занапред.

Путинистът Кнежевич: Напускаме правителството на Черна гора, ако сръбският език не стане официален

Путинистът Кнежевич: Напускаме правителството на Черна гора, ако сръбският език не стане официален

"Президиумът на ДНП вече гласува такова решение. За съжаление, поради това днес един наш партиен функционер напусна партията."