20 Август, 2026

САЩ преориентират въоръжения и военни части от Близкия изток срещу Китай и Русия

САЩ преориентират въоръжения и военни части от Близкия изток срещу Китай и Русия
Джо Байдън

Администрацията на президента Джо Байдена пристъпи към изтегляне на американските сили и въоръжения от редица държави в Близкия изток, съобщава вестник The Wall Street Journal, цитиран от БГНЕС. 

САЩ ще предислоцират 8 дивизиона на зенитните ракетни комплекси Patriot от Ирак, Кувейт, Йорданиия и Саудитска Арабия. Освен това от Саудитска Арабия ще бъде изтеглен целият комплекс от американската система за противоракетна отбрана THAAD. От района ще бъдат преместени част от военните самолети и "стотици американски военни", обслужващи посоЧените въоръжения.

Както уточниха източници на изданието, "администрацията на Байдън рязко съкращава количеството на противоракетните системи на САЩ в Близкия изток заради преориентиране на военното присъствие от региона, което е необходимо срещу предизвикателствата на Киай и Русия“.

Сподели:
Румънски F-16 унищожи дрон в Черно море до газов проект край границата с България

Румънски F-16 унищожи дрон в Черно море до газов проект край границата с България

За операцията са били вдигнати по тревога два изтребителя. Мястото се намира в изключителната икономическа зона на страната.

Украинските отбранителни сили напреднаха в северната част на Харковска област

Украинските отбранителни сили напреднаха в северната част на Харковска област

"Видеозаписи с геолокация, публикувани на 18 август, показват, че украинските сили неотдавна са напреднали северно от Бели Колодец (северно от Харков)“, се казва в доклад на Американския институт за изследване на войната

Германия и Италия координират политиката си към мигрантите

Германия и Италия координират политиката си към мигрантите

Италия отказва да приема обратно от Германия кандидатите за убежище по силата на Дъблинските правила от 2022 г. насам с аргумента, че националната ѝ система за прием е напълно претоварена. От средата на юни влезе в сила нова система на ЕС за убежището.

Коментари (0)