17 Юли, 2026

САЩ поискаха от Дамаск да предотврати навлизане на джихадисти в Южна Сирия

Марко Рубио, снимка: архив

През последната седмица бойци от малцинствената друзка общност се сражаваха с въоръжени бедуини в провинция Суейда. Президентът на Сирия Ахмед ал Шараа изпрати войски в южната провинция, но правителствените сили бяха обвинени в убийства на цивилни друзи.

Сблъсъците на религиозна почва в Южна Сирия продължават въпреки "незабавното прекратяване на огъня", за което призова президентът на страната

През последната седмица бойци от малцинствената друзка общност се сражаваха с въоръжени бедуини в провинция Суейда. Президентът на Сирия Ахмед ал Шараа изпрати войски в южната провинция, но правителствените сили бяха обвинени в убийства на цивилни друзи и извършване на извънсъдебни екзекуции, предаде БНР.

Сирийският Център за наблюдение на правата на човека съобщава за над 900 души убити от неделя насам в боевете между бойци от друзката общност, от една страна, и бедуински племена и сирийски правителствени сили от друга.

Американският държавен секретар Марко Рубио поиска от правителството в Сирия да предотврати навлизането на агресивни джихадисти в южната част на страната.

Сирийските власти трябва да използват своите сили за сигурност, за да попречат на терористичната групировка "Ислямска държава" и други джихадисти да навлязат в района и да извършат кланета", отбеляза Рубио в социалната мрежа Х.

По-рано тази седмица Израел обяви, че подкрепя друзите и извърши удари срещу правителствените сили и министерството на отбраната в столицата Дамаск. Сирийският президент Ал Шараа вчера обяви прекратяване на огъня, а сирийски сили за сигурност бяха разположени в Суейда, за да прекратят сблъсъците.

Боеве се водеха обаче въпреки спирането на огъня, обявено от сирийските власти. Късно снощи говорител на министерството на вътрешните работи обяви, че районът е прочистен от бойци от бедуинските племена.

Друзката общност в Суейда следва вяра, произлизаща от шиитския ислям, и не се доверява на настоящото правителство в Дамаск. Друзите са малцинство в Сирия, както и в съседните Израел и Ливан.

Сподели:
The Telegraph: Русия бързо губи предимството си в енергийната война срещу Украйна

The Telegraph: Русия бързо губи предимството си в енергийната война срещу Украйна

Целта на украинската стратегия не е само да намали руския износ на енергийни суровини, а и да отслаби способността на Москва да финансира и поддържа военните действия

Украинските сили разбиха руски Ту-95, бомбардирал Украйна, на 800 км. от границата

Украинските сили разбиха руски Ту-95, бомбардирал Украйна, на 800 км. от границата

"Силите на СБУ унищожиха военен самолет Ту-95 в Енгелс, който беше използван за руски ракетни удари срещу нашата страна“, отбеляза Зеленски

Новите визови правила на САЩ разгневиха Китай

Новите визови правила на САЩ разгневиха Китай

Вчера САЩ предприеха стъпки за ограничаване на срока на действие на визите за чуждестранни студенти, участници в културен обмен и журналисти, включително съкращавайки периода за китайски журналисти до 90 дни

Коментари (0)